Menu

Přidání MP3 streamů na vlastní internetovou stránku

06.12.2007 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Hledáte nějakou jednoduchou možnost, jak na vlastní internetovou stránku přidat MP3 streamy, a nechcete si kvůli tomu pořizovat serverový software? Existuje poměrně jednoduché řešení...

Přidání MP3 streamů na vlastní internetovou stránku

Hledáte nějakou jednoduchou možnost, jak na vlastní internetovou stránku přidat MP3 streamy, a nechcete si kvůli tomu pořizovat serverový software?

Pseudostreaming můžete na svoji internetovou stránku přidat i bez jakéhokoli softwaru. Musíte se však smířit s jedním omezením. Zatímco u pravého streamingu určuje server kvalitu zvuku dynamicky podle možné přenosové rychlosti, u pseudostreamingu musíte kvalitu pevně nastavit. Jinak ale stahování, dekódování a přehrávání zvukových souborů funguje bez problému.

Pokud bude mít návštěvník vaší stránky pomalejší připojení, uslyší hudbu přerušovaně. Zatímco v případě ADSL není soubor MP3 v kvalitě 128 kb/s problémem, klasický telefonní modem 56k tak velká data nezvládne. Nejlepší je proto nabídnout uživatelům několik komprimovaných verzí, ze kterých si pak mohou vybrat. Aby si skladbu mohl poslechnout i uživatel, který se připojuje přes telefonní modem, neměl by bitrate být vyšší než 30 kb/s.

A jak vlastně pseudostreaming funguje? Trik spočívá v tom, že na své internetové stránce pomocí odkazu spouštíte lokalizační soubor. Je to textový soubor, který odkazuje pouze na soubor MP3. V textovém editoru si proto vytvořte soubor s tímto obsahem:

http://www.[vlastní stránka].cz

/hudba/stream1.mp3

Uložte ho pod názvem „stream1.m3u“. Každý lokalizační soubor pro formát MP3 musí mít koncovku „M3U“. Soubory tohoto typu obvykle obsahují playlist, takže do něj můžete uvést několik odkazů na soubory MP3, které se budou přehrávat postupně. Soubor pak společně se souborem MP3 zkopírujte do složky „hudba“ na své internetové stránce. Mimochodem, tento postup funguje nejen u souborů MP3, ale i u zvukových souborů kódovaných VQF. Příslušné lokalizační soubory pak mají koncovku VQL.

Teď už by to mělo fungovat. Někdy je ale ještě potřeba upravit trochu nastavení serveru. Ve stejné nebo nadřazené složce vytvořte soubor .htaccess. Pokud už tam takový soubor je, můžete ho jenom upravit. Musí obsahovat tyto řádky:

AddType×application/octet×stream×mp3

AddType×audio/x-mpegur1.m3u

AddType×audio/x-twinvq.vqf

AddType×audio/x-twinvq.vq1

AddType×audio/x-twinvy.vqe

První řádek serveru říká, že soubory MP3 jsou aplikace, které se stahují v binárním formátu. Druhý řádek propojuje soubory M3U se standardním přehrávačem. Poslední tři řádky označují uvedené typy souborů jako zvukové soubory, které lze přehrát pomocí plug-inu „twinvq“. Pokud budete používat pouze soubory ve formátu MP3, můžete tyto tři řádky vynechat.

Pokud si to chcete nejprve vyzkoušet, musíte nejprve najít vhodné streamy. Poté si vytvořte si na disku soubor M3U například s tímto obsahem:

http://mp3.quantec.de/audio/Instruments/Saxophone_Cathedral_112s.mp3

Spusťte soubor dvojitým kliknutím na jeho název. Otevře se váš standardní přehrávač a přehraje stream z uvedené internetové stránky.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení