Menu
CHIP Speedtest

Příkaz »Připnout tento program na hlavní panel«

24.01.2013 05:00 | Redakce Chip
Příkaz »Připnout tento program na hlavní panel«
Jinak praktickou funkci připínání byste pro určité programy chtěli zablokovat, aby se hlavní panel buď nedopatřením, nebo aktivitou jiných spoluuživatelů nepřeplnil.

Zatímco většina programů má v kontextové nabídce volbu pro připnutí, u některých systémových programů, jako například »mmc.exe« nebo »rundll32.exe«, tato možnost chybí. Zatímco pro posledně jmenovaný program by připínání nedávalo valný smysl, připnutí »mmc.exe« je veskrze užitečné. Na druhé straně eventuálně můžete chtít u druhého browseru jako Google Chrome nebo u hudebního přehrávače jako iTunes přes kontextovou nabídku vyvolávat použité prvky, ale nikoliv oba programy omylem připnout. Obojí se dá zařídit nastaveními v systémovém registru.

Za tím účelem zapište do hledacího pole nabídky Start příkaz »regedit« a stiskněte [Enter]. Dotaz od Řízení uživatelských účtů potvrďte tlačítkem »Ano«. Pro systémem podmíněně zablokované programy navigujte na klíč »HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerFileAssociation«. V pravé části dialogu dvojitě klikněte na řetězec »HostApps«. Všechny položky jsou vždy odděleny středníkem a jím také končí. Chcete‑li například připnout správní konzoli, v poli »Hodnota« na konci položky odstraňte »MMC.EXE;«. Dialog potvrďte tlačítkem »OK«. Změna začne působit až po restartu počítače.

Přidání jiných programů lze ovšem zablokovat také na jiném místě. Za tím účelem v registru navigujte na klíč »HKEY_CLASSES_ROOTApplications«. Zkontrolujte níže uvedené klíče jednotlivých aplikací. Pokud požadovaná položka jako třeba pro »Opera.exe« tam už existuje, tento podklíč otevřete. Jinak potřebný klíč vytvořte sami příkazem »Úpravy | Nový | Klíč«. Jako název vždy použijte název programového souboru, tedy například u Google Chrome zvolte pojmenování »chrome.exe«.

Potom tento klíč otevřete a v pravé oblasti okna příkazem »Úpravy | Nový | Řetězcová hodnota« vytvořte položku »IsHostApp«. Její hodnotu zadávat nemusíte. Tento krok zopakujte pro všechny programy, které chcete zablokovat. Po restartu počítače pak bude volba deaktivována, byť v některých případech zůstane v kontextové nabídce viditelná.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání