Menu

Případ je znovu otevřen: bude muset Meta prodat WhatsApp a Instagram?

29.09.2022 08:55 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Případ je znovu otevřen: bude muset Meta prodat WhatsApp a Instagram?

Případ je znovu otevřen: bude muset Meta prodat WhatsApp a Instagram? | foto: Jeremy Bezanger/Unsplash

Někdejší koncern Facebook už před lety převzal sociální sítě Instagram a WhatsApp. Nyní mnoho ze států USA opět otevírá otázku jejich prodeje. Viní koncern Meta z monopolního chování. Uživatelům by odtržení obou služeb vůbec nevadilo.

V současné době žádá 46 amerických států odvolací soud, aby znovu otevřel antimonopolní žalobu, podanou proti koncernu Meta v roce 2020. Aktivity a chování tehdy ještě Facebooku údajně stále poškozuje ekonomiku a trh. Státy i americká Federální komise pro obchod opět požadují, aby koncern prodal služby Instagram a WhatsApp.

Žaloba na společnost Meta: bude muset prodat své služby Instagram a WhatsApp?

instagram

Státy USA vyzývají k obnovení antimonopolního řízení proti koncernu Meta a prodeji jím vlastněných platforem Instagram a WhatsApp. | Zdroj: Georgia de Lotz/Unsplash

Pod palbou kritiky je nejen monopolní postavení, ale také sdílení uživatelských dat mezi jednotlivými platformami koncernu Meta. Ačkoli směrnice o ochraně osobních údajů Facebooku a WhatsAppu stanovuje obecná pravidla výměny informací a používání přidružených aktivit, koncern nadále zdůrazňuje, že k žádnému sdílení nedochází.

Uživatelé se o možném odtržení obou sociálních sítí vyjádřili pozitivně

Zatímco podle newyorské generální prokurátorky, Barbary Underwoodové, se jedná spíš o trestní stíhání, Aaron Panner, expert v oblasti antimonopolního práva, v souvislosti s kauzou Meta zdůrazňuje, že k popsaným činům došlo už před lety. A v té době to nevedlo k žádným antimonopolním obavám.

Mezi uživateli by naopak případné rozdělení Instagramu a WhatsAppu bylo přijato vesměs pozitivně. Mnozí diskutující na Redditu také vyzývali k rozdělení i dalších potenciálních monopolů.

Zdroj: Reuters, Reddit

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení