Menu
CHIP Speedtest

Případ uzavření MegaUpload.com

22.01.2012 09:43 | Redakce Chip
Případ uzavření MegaUpload.com
Piráti se bouří: Většina pirátských hnutí a stran odsuzuje zásah americké FBI proti provozovatelům hostingového serveru MegaUpload.com.

Provoz MegaUpload, jednoho z největších portálu pro on-line sdílení souborů na internetu, byl ukončen americkou FBI. Zakladatelé webu a jejich spolupracovníci byli obviněni z porušení autorských práv. Obžaloba (originál je k dispozici na stránkách webu Scribd) se vztahuje na sedm lidí! Čtyři z nich již byli zatčeni na Novém Zélandu.

Škoda způsobená serverem MegaUpload.com je vyčíslena minimálně na 500 milionů dolarů za ztráty způsobené porušováním autorských práv majitelů. Obžalovaní měli během inkriminovaného období vydělat skoro 175 milionů amerických dolarů na příjmech z reklamy.

Zveřejnění obvinění rozvířilo diskusi o zákonech SOPA (Stop Online Piracy Act) a PIPA (Protect IP Act), a rychle vzbudilo hněv internetové komunity, zejména hnutí Anonymous. Hnutí vyzvalo své příznivce k účasti na útoku DDoS (Distributed Denial of Service), který  způsobil dočasnou nedostupnost serveru amerických zákonodárných institucí. Ty byli nedostupné právě díky přetížení serveru, které tento útok způsobil.

Akce byla zaměřena proti vládě, webům amerických nahrávacích společnosti, organizacím, které bojují proti pirátství včetně ministerstva spravedlnosti. Zatím se cílem útoku staly tedy weby www.justice.gov, www.universalmusic.com, www.mpaa.org, www.riaa.com, www.copyright.gov, www.hadopi.fr, www.bmi.com, www.utahchiefs.org.

Anonymous blackout

V pátek ve večerních hodinách došlo dokonce k napadení stránek kanceláře francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Sarkozy v prohlášení v noci na pátek přivítal rozhodnutí amerických úřadů o zavření serverů s tím, že boj proti podobným serverům je nutností k zachování kulturní různorodosti na světě.

Komentář Chipu: Bez ohledu na naše názory na on-line sdílení souborů, není pochyb o tom, že se jedná o problém, který nutně potřebuje řešení. Spotřebitelé, umělci a společnosti působící v hudebním průmyslu se evidentně naučili nově bojovat s pirátstvím, které je ročně připravuje o miliardy dolarů.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání