Menu
CHIP Speedtest

Privacy Kit 5.1

03.02.2011 23:00 | Redakce Chip
Privacy Kit 5.1
Chcete-li udělat pro ochranu vašich dat maximum, uložte je do speciálního šifrovaného oddílu na disku a rovněž je vždy posílejte a přenášejte v šifrované podobě. Se speciálním nástrojem z Chip DVD 02/11 je to snadné.

Plná verze programu Privacy Kit z Chip DVD nabízí nástroje na vytvoření šifrovaného diskového oddílu pro bezpečné uložení důležitých souborů, funkci na šifrování jednotlivých souborů i celých složek i bezpečnou skartovačku již nepotřebných dat. Bezpečnostní funkce programu navíc doplňuje i nástroj na zablokování spouštění zvolených aplikací, instalovaných v počítači. Získat můžete také nástroj na odstranění pozůstatků po surfování na internetu a práci s dokumenty v počítači.

Na Chip DVD najdete speciální plnou verzi aplikace Privacy Kit 5.1, do které stačí pro neomezené použití vložit registrační klíč. Jedná se o upravenou verzi programu Privacy Kit Pro, který navíc obsahuje i nástroje na vyčištění všech pozůstatků po práci uživatele na internetu i se soubory a dokumenty ve Windows a souvisejících aplikacích. Licence Privacy Kit Pro přijde přibližně na 1 300 Kč. V rámci akce můžete od stejného výrobce pořídit vyšší verzi Spotmau PowerSuite 2011, která umožňuje i manuální zásahy do optimalizace, obnovu vymazaných dat a správu harddisků. Využít můžete zvýhodněnou cenu nákupu plné verze Spotmau PowerSuite 2011.

 

Trezor na data: Pomocí jednoho z nástrojů programusi můžete vytvořit bezpečný šifrovaný diskový oddíl.
Trezor na data: Pomocí jednoho z nástrojů programusi můžete vytvořit bezpečný šifrovaný diskový oddíl.

Nástroje programu Privacy Kit najdete ve společném uživatelském rozhraní aplikací Spotmau pod volbou »Privacy Kit«. K dispozici je bezpečné úložiště na důležité dokumenty, fotky a další soubory, skartovačka souborů, nástroj na šifrování dat i funkce na zablokování spouštění vybraných programů.

Trezor na data

Pod nabídkou »Personal Safe« nabízí Privacy Kit funkci datového trezoru, který spolehlivě ochrání všechny soubory do něj vložené. Může se jednat například o důležité dokumenty, soukromé fotky a videa nebo jakékoli soubory, které by se neměly dostat do cizích rukou.

Po kliknutí na nabídku »Personal Safe« vyberte odkaz »Make A Safe« pro otevření průvodcem vytvoření zabezpečeného diskového oddílu. V průvodci si nejdříve zvolte na kterém z disků či diskových oddílů bude vydělena

Šifrování souborů: Po zašifrování můžete soubory odesílat e-mailem nebo je nosit na USB klíčence.
Šifrování souborů: Po zašifrování můžete soubory odesílat e-mailem nebo je nosit na USB klíčence.

část pro bezpečné uložení dat a následně i velikost zabezpečeného oddílu. Velmi důležitá je volba hesla pro zpřístupnění datového trezoru. Zvolte si dostatečně bezpečné heslo (alespoň 6 znaků v kombinaci písmen, číslic a speciálních znaků), ovšem zároveň i takovou kombinaci, kterou nezapomenete. V opačném případě se ke svým datům již nikdy nemusíte dostat. Po zadání hesla vytvoří Privacy Kit šifrovaný diskový oddíl, se kterým můžete po vložení příslušného hesla pracovat jako s kterýmkoli jiným diskovým oddílem, prostřednictvím Průzkumníka Windows nebo libovolného souborového manažera. Odemykání a uzamykání se provádí pomocí nabídky tlačítka Spotmau v oznamovací oblasti hlavního panelu, vedle hodin. Šifrování a dešifrování dat probíhá v reálném čase, nijak vás nebude zdržovat v práci se soubory.

Skartovačka dat

Zámek na programy: Jednoduchým označením programů můžete zabránit jejich spouštění všemi uživateli.
Zámek na programy: Jednoduchým označením programů můžete zabránit jejich spouštění všemi uživateli.

Smazané soubory nejsou z disku bezpečně odstraněny až do chvíle, kdy jsou přepsány novými daty. Nástroj na skartování dat, obsažený v sadě Privacy Kit, vám s takovým přepsáním pomůže. Pod nabídkou »File Shredder« najdete okno pro vložení souborů nebo celých složek na seznam dat určených k likvidaci. Po kliknutí na tlačítko »Shred« si Privacy Kit vyžádá ještě ověření a pak vybrané soubory či celé složky nenávratně smaže. Zacházejte se skartovačkou dat opravdu obezřetně – smazaná data již nikdy nepůjdou obnovit zpět.

Šifrování souborů

Další zajímavou funkcí program Privacy Kit je nástroj na šifrování souborů, který najdete pod volbou »File Encryption«. Ovládání je opět velmi snadné – stačí jen přidat soubory čí celé složky, určené k ochraně šifrováním, zvolit dostatečně silné heslo a umístění zašifrovaného souboru.

Zameťte stopy: Bezplatně použitelný nástroj odstraní z počítače všechny pozůstatky po vaší práci.
Zameťte stopy: Bezplatně použitelný nástroj odstraní z počítače všechny pozůstatky po vaší práci.

Pokud zároveň označíte volbu »Delete files after archiving«, budou po zašifrování výchozí soubory smazány.

Zašifrovaná data jsou ukládána v samospustitelném archívu, který je možné otevřít až po zadání příslušného hesla. K otevření zašifrovaných dat nepotřebujete mít v počítači instalovaný Privacy Kit. Snadno tak můžete odeslat zašifrované soubory e-mailem nebo je nosit na USB klíčence. Také s funkcí na šifrování dat zacházejte obezřetně – bez znalosti hesla se k obsahu zašifrovaných souborů určitě nedostanete.

Zamykání programů

Další z funkcí ve výbavě plné verze Privacy Kitu najdete pod nabídkou »Program Lockup«. Nástroj slouží k uzamykání spouštění vybraných aplikací. Stačí jen na seznamu programů instalovaných v počítači označit zaškrtávací pole a tím uzamknout jejich spouštění. Pokud některý z instalovaných programů na seznamu nenajdete, můžete jej přidat pomocí tlačítka »Add«. Blokování programů nepoužívá žádná hesla ani jiný způsob zabezpečení. Uzamykání se ovládá pouze z prostředí programu Privacy Kit.

Zametání stop

Pokud chcete používat i nástroje na mazání internetové historie, dočasných dat a dalších pozůstatků po práci s počítačem, instalujte si rovněž aplikaci Privacy Kit Free, která tyto funkce zdarma nabízí. Instalace programu probíhá standardním způsobem, není třeba jej nijak registrovat či aktivovat. Oproti plné verzi programu Privacy Kit z Chip DVD přidává Privacy Kit Free důležitou funkci Privacy Cleaner, která smaže historii procházení internetových stránek v prohlížeči Internet Explorer, dočasně stažená data z internetu, cookies, data zapsaná do formulářů na internetových stránkách a samozřejmě i seznam naposledy stažených souborů. Z dalších pozůstatků, které Privacy Cleaner smaže, jmenujme ještě například koš, schránku a složku s dočasnými soubory Windows nebo seznam naposledy otevřených dokumentů.

Užitečný připomínkovač: Spotmau Secretary je šikovná miniaplikace s hodinami, kalendářem a upomínkami.
Užitečný připomínkovač: Spotmau Secretary je chytrá miniaplikace s hodinami, kalendářem a upomínkami.

U komerční verze pomůže s ochranou soukromí funkce Disk Wiper na likvidaci kompletního obsahu pevného disku počítače. Tento nástroj je třeba používat prostřednictvím bootovacího CD Spotmau BootCare CD, které není pro licenci programu v tomto Chipu dostupné.

Práce s nástrojem Privacy Cleaner je velmi snadná, stačí si jen vybrat, jestli budete pozůstatky po práci s počítačem vyhledávat podle vlastního nastavení nebo použijete výchozí předvolbu pro kompletní skenování obsahu počítače. Privacy Cleaner po prohledání počítače vypíše velmi podrobný seznam nalezených dat, vypovídajících o vaší práci s počítačem, a nabídne vám jejich kompletní smazání. Nástroj Privacy Cleaner nenabízí možnost automatického čištění počítače od různých pozůstatků, proto je jen na vás, jak často bude stopy po svojí práci zametat.

Pro vyšší zabezpečení

Privacy Kit nabízí ještě jeden zajímavý bonus – nástroj Spotmau Secretary. Jde o jednoduchou miniaplikaci, která zobrazí na pracovní ploše vašeho počítače hodiny, kalendář a okno pro zadávání poznámek. Ve Spotmau Secretary si můžete snadno nastavit i upozornění na různé termíny. Mezi další funkce pak patří například nastavení průhlednosti miniaplikace nebo třeba automatická změna obrázků na pozadí pracovní plochy, při které Spotmau Secretary vybírá snímky ze zvolené složky. Kombinace nástrojů Privacy Kit a Privacy Kit Free nabízí užitečné funkce na zvýšení bezpečnosti při práci s počítačem, pohybu na internetu i nakládání se soubory s citlivým obsahem. Jejich ovládání je navíc velmi snadné a přehledné.

Uveřejněno na Chip DVD 02/11.

 

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání