Menu
CHIP Speedtest

Probuďte nefunkční router opět k životu

19.08.2013 13:15 | Redakce Chip
Probuďte nefunkční router opět k životu
Po krátkém výpadku proudu nebo v případě přepětí mohou routery upadnout do „hlubokého spánku“, ze kterého je neprobudí ani klasický postup – vypnout/zapnout, tedy několikrát připojit a odpojit napájecí kabel. Existuje však celkem zaručený postup (jakýsi způsob první pomoci), jak můžete svůj router opět přivést k životu.

Není to úplně jednoduché – musíte totiž na zařízení nainstalovat nejnovější verzi firmwaru staženou z internetu. Nový firmware najdete na webových stránkách společnosti Asus (support.asus.com.tw), odkud si ho můžete stáhnout. Stačí kliknout na tlačítko „Ke stažení“ a postupně vybrat „Wireless | AP/Router | konkrétní model“. Rozbalte stažený ZIP soubor do složky.

Ujistěte se, zda je router připojen k napájení a zda je připojen pomocí síťového kabelu (LAN port) k počítači. Počítač by zase měl být připojen k jinému síťovému zařízení. Nyní přejděte na „Ovládací panely | Síť a internet | Centrum síťových připojení a sdílení“. Vlevo najdete „Změnit nastavení adaptéru“. Na konkrétní síťové kartě vyvolejte kontextovou nabídku (pravým tlačítkem) a vyberte „Vlastnosti“.  V dialogovém okně označte „Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4)“ a klikněte na tlačítko „Vlastnosti“.  V otevřeném okně zaškrtněte „Použít následující IP adresu:“ a jako IP adresu zadejte 192.168.1.10.  Teoreticky by se měla „Maska podsítě“ doplnit sama. Pokud se tak nestane, zadejte sami adresu 255.255.255.0. Okno zavřete kliknutím na tlačítko „OK“. V tuto chvíli by měl být ještě router připojen k počítači pomocí LAN kabelu.

Nyní z routeru odpojte napájecí kabel a stiskněte a podržte tlačítko „Restore“ po dobu alespoň 5 sekund. K tomuto účelu použijte hrot propisky nebo jiný podobný nástroj s ostrou špičkou. Poté připojte napájecí kabel zpět – a stále přitom držte stisknuté resetovací tlačítko. LED dioda napájení by se měla pomalu zapnout a vypnout. Router se dostává do režimu zotavení. Nyní použijte stažený nástroj nazvaný „ASUS Update Utility“. Postupujte podle pokynů průvodce a vyberte firmware pro tento router. Po restartu by měl router opět pracovat – musíte ho však znovu správně nastavit podle svých představ.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání