Menu
CHIP Speedtest

Prodej chytrých telefonů poprvé překoná miliardu

23.01.2013 15:40 | Redakce Chip
Prodej chytrých telefonů poprvé překoná miliardu
Prodej chytrých telefonů letos celosvětově vzroste na více než jednu miliardu. Z pohledu technologií bude rok 2013 rovněž ve znamení rychlého vzestupu technologie LTE (Long Term Evolution). Mobilní reklama se rozdělí do dvou kategorií (pro tablety a chytré telefony) a přes 90 % uživatelských hesel bude zranitelných vůči útokům, které hackerům nezaberou víc než několik vteřin.

 

Takové jsou hlavní závěry vybraných prognóz v pořadí již 12. studie společnosti Deloitte pro oblast technologií, médií a telekomunikací (TMT) v roce 2013. Zpráva rovněž předpovídá rostoucí oblibu sociálních sítí, které chystá jako součást interní komunikace zavést 90 % velkých firem; nekončí ani éra osobních počítačů (PC).

 

Přehled hlavních letošních prognóz pro odvětví:

  • Letos se celosvětově vůbec poprvé v historii prodá více než jedna miliarda chytrých telefonů – Použití však bude čím dál rozmanitější a počet majitelů chytrých telefonů vzroste z přibližně 400 milionů uživatelů na 1,9 miliardy ke konci roku.
  • Do konce roku spustí LTE technologii více než 200 operátorů v 75 zemích světa. Počet uživatelů této technologie se celosvětově ztrojnásobí na 200 milionů a zákazníci využívající předplacenou LTE technologii budou generovat přibližně 10 % z celkových příjmů. Velkým přínosem při přechodu z rychlé datové sítě 3G na LTE bude několikanásobné zvýšení rychlosti a zlepšení kvality a komfortu při práci s mobilními aplikacemi.
  • Podnikové sociální sítě (ESN): Do konce roku 2013 zavede sociální sítě více než 90 % z největších 500 firem, což je oproti roku 2011 nárůst o 70 %.
  • „Mobilní reklama“ je na vzestupu, vedou tablety, chytré telefony ztrácí – „Mobilní“ reklama – kategorie včetně tabletů, chytrých telefonů a „hloupých“ telefonů – by měla růst o 50 % a globálně dosáhnout 9 miliard amerických dolarů. V roce 2013 by mohl segment chytrých telefonů generovat výnosy 4,9 miliardy amerických dolarů, zatímco reklama na tabletech by mohla představovat výnosy okolo 3,4 miliardy amerických dolarů. Výnos na jednotku však ukazuje jinou dynamiku: výnosy z reklamy na displeji chytrého zařízení jsou odhadovány na 7 dolarů na tablet a 0,60 dolaru na chytrý telefon (včetně reklamy v aplikacích).
  • Nástup digitálního standardu pro rozlišení 4K, což je přibližně 4000 pixelů – Rok 2013 bude rokem, kdy se televizní průmysl začíná skutečně připravovat na další cyklus HD, který je znám jako 4K a nabízí 4x vyšší rozlišení než stávající nejvyšší standard HD televize. Plný nástup 4K potrvá ještě několik let. V roce 2013 se 4K objeví jen ve velmi malém počtu domácností. Vysílání 4K v roce 2013 očekávat nemůžeme a video obsahu v tomto rozlišení je k dispozici velmi málo. Dostupných bude přibližně 20 televizních přijímačů pro ty, kdo za ně chtějí utratit okolo 15 - 25 tisíc dolarů.
  • Osobní počítač (PC) stále ještě není „mrtvé“ zařízení: Z celkových prodejů PC, tabletů a chytrých telefonů budou v roce 2013 tvořit osobní počítače  asi jednu pětinu. Více než 80 % datových přenosů na internetu bude nadále připadat na tradiční osobní počítače (desktopy a laptopy). Z celkového času stráveného doma a v práci na PC, tabletech nebo chytrých telefonech bude podíl PC tvořit stále více než 70 %.
  • Portály s kolektivním financováním (tzv. crowdfundingem) vynášejí – Crowdfundingové portály vydělají globálně 3 miliardy dolarů, což představuje 100% navýšení oproti roku 2011.
  • Trend používání vlastních počítačů v zaměstnání (Bring Your Own Computer - BYOC) se rozšíří jen v malém rozsahu.
  • Neomezený přístup k aplikacím: 50 až 100 mobilních operátorů nabídne služby typu „využívejte, kolik chcete“ s neomezeným datovým přístupem ke konkrétní aplikaci (např. sociální sítě, email, google nebo video), tj. střední cestu mezi tarify za zcela neomezený přístup a účtováním měřených dat.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání