Menu
CHIP Speedtest

Projasnění tmavých partií fotografií

17.11.2009 00:00 | Redakce Chip
Vyfotografovali jste nádhernou scénu na pozadí slunce, snímek se ale příliš nepodařil: popředí scény totiž tone ve stínu...

Projasnění tmavých partií fotografií

PROBLÉM

Náš kočičí portrét (převzatý z internetových stánek amatérských fotografů) je postižen nadměrnou kontrastností. Poněvadž ve větší části motivu převládá denní světlo, fotoaparát zkrátil expoziční dobu do té míry, že popředí zůstalo podexponované. Právě ono je však pro výpověď snímku důležité. Teprve svěšená packa a bezstarostný výraz kocourkova obličeje totiž navozují ten správný dojem uvolněnosti. V obrázku navíc ruší keře a koruny stromů za oknem. Vnášejí do obrazu neklid a odvádějí pozornost.

FOTOGRAFUJTE JINAK

Pro portrétování zvířat platí v podstatě stejná pravidla jako u lidí. Dobře nasvětlen by měl být především obličej - je to ostatně to první, co upoutá pohled diváka. V naší ukázce by výsledku výrazně prospěl tzv. vykrývací blesk nebo přídavný světelný zdroj.

VYLEPŠENÍ V PC

V prvním kroku odstraňte z pozadí rušivé elementy, a to pomocí razítka z nabídky nástrojů Photoshopu.

Používejte přitom různé stupně zoomu, abyste mohli pracovat co nejpřesněji. Po prvních úpravách mohou ještě zbýt viditelné stopy razítka. Ty lze zredukovat tak, že oblohu rozmělníte směrem dolů nástrojem »Filtr | Deformace | Rozptýlené světlo«. Poněvadž je obloha jinak osvětlena správně, měli byste ji před dalším zpracováním fotografie ochránit maskou. K zesvětlení spící kočky se hodí nástroj Úrovně a dále přizpůsobení stínů a světel. Začněte s úrovněmi. Můžete je vyvolat prostřednictvím nabídky »Obraz | Přizpůsobení« - nebo je založíte jako vrstvu úprav v paletě vrstev. Ta má tu výhodu, že je v ní možné později ještě provádět změny. V dialogu posuňte bílý regulátor doleva k okraji zobrazených barevných hodnot. Dbejte přitom, aby nedošlo k přesvícení světlých oblastí. V druhém kroku pak prostřednictvím funkce »Obraz | Přizpůsobení | Stíny a světla« zesvětlete temné partie na obličeji a hlavě, na břiše a nohách kočky.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání