Menu
CHIP Speedtest

Protézy ovládané přes iPhone

09.05.2013 11:55 | Redakce Chip
Protézy ovládané přes iPhone
Americká společnost Touch Bionics nabízí šanci na normální život všem, kteří měli tu smůlu a přišli během života o ruku nebo prsty.

Nová naděje na normální život s amputovanou končetinou je propojení iPhonu a bioniky. Všechna důležitá nastavení bionické náhrady ruky jsou uložena ve smartphonu. Americká společnost Touch Bionics vyvinula pro iPhone aplikaci, která pomáhá ovládat jejich nejnovější model bionické ruky. Ruky tak šikovné, že zvládne i jemnou motoriku, jakou je zavazování tkaniček nebo stavění LEGO.
V čem je ovládání iPhonem tak revoluční a na co je vlastně potřeba?

Pacient s využívající bionickou rukou ji ovládá pomocí svalů na předloktí. Ty ovšem neposkytují bionické ruce dostatek informací, aby zvládla napodobit přesně ten pohyb, který si pacient přeje. Při testování prvních verzí nevyužívajících smarphone musel pacient navštěvovat protetika, aby spolu konzultovali jednotlivá nastavení ruky. Ta pak byla uzpůsobená například na otevírání dveří, podávání ruky, uchopování předmětů a podobně. To bylo zdlouhavé a značně neefektivní. Protézy proto nebyly tak praktické, jak by si pacient přál.

Rozšíření chytrých mobilních telefonů je ale průlomem v bionice. V aplikaci, kterou má pacient ve svém smatphonu, jsou uložena nastavení jeho bionické protézy. Výše jmenované funkce a mnoho dalších, které si pacient navolí a subjektivně nastaví jejich nuance, jsou dostupné na displeji iPhonu. Jednou rukou tak může hravě nastavit to, co bude dělat druhou. V případě amputace obou končetin je samozřejmě využíván stylus. Bionická paže je pokryta syntetickým materiálem, který by mohl být bez problému nahrazen materiálem, na který dotyková obrazovka reaguje.

Touch Bionics je lídrem ve vývoji bionických technologií, který je do značné míry podporován americkou armádou, jejíž vojáci jsou nejčastěji postiženými. Vývoj je velmi nákladný a zvyšuje cenu podobných náhrad. Bionické paže vyjdou na 100 000 dolarů (bezmála 2 000 000 Kč). Touch Bionics nabízí několik provedení, která jsou dále upravena přesně podle daného pacienta. Jejich portfolio umožňuje vrátit funkci předloktí, ruky nebo jednotlivých prstů. Jednodušší náhrady mají přepínání funkcí manuální, skrze dotykové body v dlani.

 

 

 

 

Zdroj: Svět hostingu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání