Menu
CHIP Speedtest

Průvodce nákupem a instalací SSD disku

14.03.2013 12:50 | Redakce Chip
Průvodce nákupem a instalací SSD disku
SSD disky dokážou raketově urychlit jakýkoliv počítač, jsou tiché, úsporné a Windows vám díky nim naběhnou během několika sekund. Kromě testu nejlepších modelů SSD disků jsme pro vás připravili i návod na snadný přesun dat ze starého disku a poradíme vám, jak díky SSD RAID poli přesouvat data rychlostí až 1 GB/s.

 

 

 

SSD disky už zdaleka nejsou luxusními komponentami, které si nemůžeme dovolit. Jejich ceny klesají úměrně s tím, jak se zvyšuje jejich kapacita a množství prodaných kusů. Ke snížení cen přispívá i cenová válka mezi dvěma nejdůležitějšími výrobci, konkrétně mezi Samsungem a OCZ. Ještě před dvěma lety museli zájemci o nákup SSD disku počítat s cenou okolo 50 Kč za 1 GB úložného prostoru, dnes lze obdobný prostor koupit na SSD disku Samsung 840 dokonce za cca 16 Kč. Uživatelé, kteří mají možnost mít v počítači zapojené dva disky, už nemají žádnou výmluvu, aby nenahradili magnetický systémový disk rychlejším SSD diskem. Ještě větší službu ale nabídnou SSD disky majitelům notebooků. Stále sice nedoporučujeme kupovat SSD disky s větší než 256GB kapacitou, která představuje určitá prostorová omezení, ale nečekané zrychlení systému v kombinaci s delším provozem na akumulátor a tišším chodem notebooku za to rozhodně stojí. Pokud se vám zdá, že se váš dva roky starý notebook zadýchává, ještě nad ním nelamte hůl a pořiďte mu SSD disk.

Co je důležité vědět před nákupem SSD disku

Při výběru disku není důležitá jen jeho cena. Měla by vás zajímat i rychlost čtení a zápisu dat, krátká přístupová doba a v případě SSD disku pro notebook i jeho spotřeba. SSD se vyrábějí v podobě 2,5“ disků, takže pokud jej budete chtít přidat do stolního počítače, můžete potřebovat i rámeček pro uložení 2,5“ disku do 3,5“ šachty.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání