Menu
CHIP Speedtest

První půlrok na trhu práce? Nabídky do IT stouply o 36%

28.07.2011 17:39 | Redakce Chip
- KOMERČNÍ SDĚLENÍ - Trh práce během první poloviny roku 2011 zaznamenal další pozitvní změny v růstu pracovních nabídek. Na pracovním portálu Profesia cz se zvýšil počet inzerátů o 36% oproti stejnému období roku 2010. Stejně tomu bylo i v oblasti informačních technologií, kde společnosti zvěřejnili o 36% více pracovních nabídek než před rokem. Ale zájem o práci v této oblasti meziročně klesl o 22%.

Jaké změny nastaly na trhu práce v oblasti IT?

Dopady krize pocítil i trh práce v oblasti IT. Od konce roku 2008 byl zaznamenaný propad nabídek práce do této oblasti. Situace se začala mírně zlepšovat začátkem roku 2010, kdy společnosti začali postupně nabírat lidi do IT. Nejvíce pracovních nabídek od roku 2008, bylo uveřejněných tento rok v květnu a k dispozici bylo 687 volných pracovních míst. Při srovnání pracovních nabídek bylo zjištěno, že společnosti v prvním pololetí zadali o 36% více nabídek než před rokem.

Vývoj pracovních nabídek a zájmu o prácu v IT
Vývoj pracovních nabídek a zájmu o prácu v IT.

Zdroj: Profesia.cz

„Kdybychom srovnali poměr zveřejněných nabídek a nových životopisů, situace je nejhorší v informačních technologiích. Ze strany firem stoupl počet nabídek o 36 %, ale na straně poptávky uchazečů klesl počet životopisů o 22% ve srovnání s minulým rokem. Na jednu nabídku práce v IT tak připadá 0,24 uchazeče," řekla ředitelka společnosti Profesia Ivana Molnárová.

Více informací: Práce v IT

Nejvýrazněji stouply nabídky v automobilovém průmyslu a klesly v oblasti práva i farmacie

Růst pracovních nabídek je nejvýraznější v automobilovém průmyslu, kde vzrostl až o trojnásobek ve stejném období jako v minulém roce. Výrazně také stouply nabídky v oblasti chemického průmyslu, strojírenství či elektrotechniky, kde počet nabídek stoupl více než dvojnásobně.

„Zajímavá je situace ve zdravotnictví; nabídky práce pro české lékaře a pracovníky ve zdravotnictví meziročně rostly. Nábory českých lékařů však v prvním půlroce dělali zejména zaměstnavatelé ze Slovenska," řekla ředitelka společnosti Profesia Ivana Molnárová.

Naopak počet nabídek klesl nejvýrazněji v oblasti práva a legislativy. Bylo jich o 40% méně než loni ve stejném období. Klesly také nové nabídky v oblasti farmacie, zemědělství a potravinářství a také zákaznické podpory.

Přehled meziročních změn počtu nabídek práce a životopisů (2011/2010)
Přehled meziročních změn počtu nabídek práce a životopisů (2011/2010)

Zdroj: Profesia.cz

Výrazně roste poptávka po kvalifikovaných dělnících

Při srovnání nabídek práce podle úrovně pozic nejvíce meziročně vzrostla poptávka po kvalifikovaných dělnících a zaměstnancích ve službách. Jde obvykle o pracovníky ve výrobě nebo o lidi ovládající řemesla. Patří sem například autoklempíři, automechanici, elektrikáři, kadeřníci či skladníci. Počet nabídek pro kvalifikované uchazeče stoupl o 67%, zatímco počet nových životopisů klesl o 4%. Počty zájemců o práci byly právě u této úrovně pozic v čase krize vysoké, což bylo způsobeno hromadným propouštěním právě v oblasti výroby.

Přehled meziročních změn počtu nabídek práce a životopisů podle úrovně pozic (2011/2010)
Přehled meziročních změn počtu nabídek práce a životopisů podle úrovně pozic (2011/2010)

Zdroj: Profesia.cz

Nejméně přibyli noví uchazeči ve Zlínském kraji

Z regionů se situace nejvýrazněji zlepšila oproti loňskému roku ve Zlínském kraji, kde jsme zaznamenali meziroční nárůst počtu nabídek práce o 79%, a v Olomouckém kraji, kde vzrostl počet nabídek oproti minulému roku o 74%. Nejméně se situace změnila v Jihočeském kraji, kde jsme letos zaregistrovali jen o 7% více nabídek práce než loni. Životopisy nejméně přibývaly v prvním půlroce 2011 ve Zlínském kraji, Praze a Jihočeském kraji. Nové životopisy více než loni přibývaly tento rok v Ústeckém a Libereckém kraji.

Přehled meziročních změn počtu nabídek práce a životopisů podle krajů (2011/2010)
Přehled meziročních změn počtu nabídek práce a životopisů podle krajů (2011/2010)

Zdroj: Profesia.cz

Více informací: Práce v IT

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání