Menu
CHIP Speedtest

První snímky pořízené Nokií s PureView

26.07.2012 12:30 | Redakce Chip
První snímky pořízené Nokií s PureView
41Mpx fotoaparát v mobilu? Čiré šílenství, nebo geniální inovace? Podrobně se podíváme na novou technologii, kterou nedávno představila Nokia a na první snímky pořízené smartphonem Nokia 808 PureView.

 

Je tomu právě deset let, co se na trhu objevil vůbec první GSM mobilní telefon, který měl integrovaný fotoaparát. Shodou okolností to byla právě Nokia – model 7650. U nás se prodávala cca za 17 000 Kč a fotoaparát nabízel VGA rozlišení, tedy 0,3 Mpx. Kvalita fotografií? Nepoužitelná. O deset let později přichází Nokia s novým modelem – 808 PureView, který nabízí rozlišení čipu 41 Mpx (136× více) a kvalita fotografií je srovnatelná s kompaktními fotoaparáty. A cena? I přes neustálou inflaci bude stát nový fotomobil méně peněz.

 

8 Mpx musí stačit každému

Každý zkušený fotograf ví, že honba za pixely je zbytečná. Pro vytištění i velkých fotografií zcela stačí rozlišení 8 Mpx. Co je důležité, to je velikost optického snímače. Většina výrobců fotomobilů a vlastně i fotoaparátů se snaží o minimalizaci (nejen rozměrů, ale i nákladů), a proto používá menší optické čipy. Co to znamená? Křemíková ploška, která pro elektroniku sbírá optické informace, za stejný čas pobere méně fotonů, tedy méně obrazové informace. Příklad: Apple iPhone 4S má velikost snímače 1/3,2“, tedy jeho úhlopříčka činí 7,9 mm. U špičkového kompaktního fotoaparátu, jako je Sony CyberShot DSC-HX200V (cca 12 000 Kč), činí velikost snímače 1/2,3“,  tedy 11 mm. Nokia PureView má snímač o velikosti 1/1,2“ – 21,2 mm, což je zajímavá hodnota. Snímače o takové velikosti dostávají obvykle až amatérské zrcadlovky. Takový snímač dokáže posbírat mnohem více fotonů, tedy obrazových informací, což přináší kvalitnější fotografii a méně šumu.

Kvalita díky zmenšování

To stále nevysvětluje, proč Nokia zvolila snímač, který má rozlišení 41 Mpx, když takové rozlišení nikdo nepotřebuje. Je to dáno samotnou technologií PureView. Algoritmy vezmou velkou fotografii (s rozlišením 7 152 × 5 368) a podle nastavení vytvoří fotografii s rozlišením 3, 5 nebo 8 Mpx. Řekněme, že si vystačíte s rozlišením 5 Mpx, což je více než dost pro fotografii formátu A4. Při zpracování se vezme vždy 8 pixelů a z nich se vytvoří jeden finální – který bude bez šumu a se správnou barvou. Výpočet z osmi pixelů už nabízí velmi solidní kvalitu obrazu. Nakonec zkuste si vzít fotografii ze svého digitálního fotoaparátu a srovnejte kvalitu při zoomu 100 % a při zoomu 12,5 %. Uvidíte, že zmenšená fotografie nebude obsahovat šum, na pohled bude ostřejší a krásnější. A to je pouhé převzorkování – technologie PureView používá sofistikovanější algoritmy pro „zmenšení“.

 

 

 

Zoomování bez ztráty

U běžných fotoaparátů je zoom zajišťován objektivem, který nemá pevné ohnisko. U mobilních telefonů takto zoomování (až na čestné výjimky) nefunguje – ohnisko je pevné. Pokud tedy mobilní telefon nabízí zoomování, je to vlastně jen interpolace – tedy přepočítání snímků. Tím samozřejmě trpí kvalita fotografie.

U technologie PureView je přiblížení dosahováno jednodušeji. Vlastně se vyřízne obraz, který vznikne ve střední části optického čipu. Při rozlišení 5 Mpx pak není obraz počítán z celého čipu, ale je sejmut pouze z jeho středu. Díky vysokému rozlišení snímače si to může elektronika dovolit. Výsledný obraz pak sice není zmenšován technologií PureView, na druhou stranu i při tomto rozlišení je možné dosáhnout trojnásobného přiblížení bez interpolace, tedy bez ztráty kvality. Při natáčení videa v plném Full HD rozlišení (1 080p) je pak možné využít až čtyřnásobný zoom.

Tento typ zoomování přináší mnoho výhod. Tradičnímu objektivu se při prodlužování ohniska, tedy zoomování, snižuje světelnost – to v tomto případě odpadá. I při zoomu bude možné použít kratší čas uzávěrky – fotka bude mít stejné množství světla a nebude hrozit rozmazání. Výřezem navíc nedochází ke zkreslování a neprojevují se zde vady objektivu jako u tradičních fotoaparátů. A jelikož není pro zoomování třeba žádného motorku, je přibližování absolutně tiché a nenáročné na energii – to oceníte především při natáčení videa.

PureView v praxi

Nokia 808 PureView, kterou jsme měli možnost vyzkoušet, je elegantní, ale poměrně mohutný a těžký smartphone. Váží 175 g a v nejširším místě, kde je umístěn fotoaparát, má 1,4 cm. K funkci fotografování se dostanete velice jednoduše stisknutím tlačítka spouště. Displej, který má velikost 4 a rozlišení 691200 bodů začne poté fungovat jako hledáček. Pomocí dotykového displeje můžete změnit nastavení (blesk, výběr scénického režimu, další nastavení jako rozlišení, saturace barev a podobně).

 

Fotoaparát ostří na střed, případně se dá prstem na dotykovém displeji určit, kde se má přesně zaostřit (šikovné). Ostření je ale pro momenty příliš pomalé (naměřili jsme zpoždění spouště 0,72 s). Pro zoom můžete využít tlačítka pro změnu hlasitosti. Výhodou technologie PureView je ta, že v podstatě nejde o digitálním zoom a přiblížením nepřijdete o kvalitu. To je velká výhoda tohoto fotoaparátu.

 

 

Pořízené fotografie nemají (jak už bylo popsáno) rozlišení 41 megapixelů (tedy rozlišení snímače), ale 8, případně 5, nebo 2. Důvody jsou celkem jasné – paměť by se rychle zaplnila množstvím vygenerovaných dat a pro běžné použití je rozlišení 8 Mpx více než dostatečné. A další výhodou je to, že můžete použít zoom – buď dvojnásobný, nebo třínásobný (pokud fotografujete na 5 Mpx). Ohnisková vzdálenost začíná na 28 mm. V podstatě se nemění, ale šikovným použitím výřezu můžete zoom použít. Pokud ale chcete, rozlišení 38 Mpx použít můžete (tzv. Full resolution).

Ostrost snímků je velmi dobrá (naměřili jsme 1400 párů linií při ISO 100). Nakonec můžete se podívat na ukázkové snímky. Nokia 808 tedy může směle soupeřit s kompaktními fotoaparáty a většinu z nich překoná. Kompakty mají většinou rozlišení 16 megapixelů, nebo méně. Ale nejde samozřejmě jen o rozlišení snímače, ale především o jeho velikost. Velký snímač Nokie (1/1,2“) se na kvalitě samozřejmě projevil. Šum obrazu zůstává na příjemně nízké úrovni, která je srovnatelná s opravdu dobrými kompaktními fotoaparáty. Za denního světla jsou snímky prakticky bez šumu a objevuje se až při ISO 400 a více. Podání barev je o něco horší – zejména u pleťových tónů.

Ostatní funkce telefonu a operační systém (Symbian) zde hodnotit nebudeme. Ale z prvního testování vyplývá, že Nokia spustila novou éru fotografování. Díky technologii PureView můžete i smartphonem pořídit velmi pěkné a ostré fotografie a používat zoom bez ztráty kvality a dosáhnete i hloubky ostrosti. A snímky můžete samozřejmě rychle umístit na web, facebook a podobě. Ale je jasné, že jsme teprve na začátku nové éry. Nokia bude muset umístit PureView do telefonu s jiným systémem a zajímavé budou jistě i alternativní programy pro fotografování a úpravu snímků.

Na ukázkové snímky se můžete podívat ZDE a ZDE.

Technické specifikace fotomobilu

 • Fyzické rozlišení snímače: 41 Mpx (7 728 × 5 368 pixelů)
 • Rozlišení videa: 1920 x 1080 bodů
 • Velikost snímače: 1/1,2“
 • Velikost pixelu na snímači: 1,4 µm
 • Displej: 4“, 691200 bodů
 • ISO: 50 – 1600
 • Makro: od 15 cm
 • Max. počet fotografií na baterii: 520, video 1:59 h
 • Objektiv: Carl Zeiss
 • Ekvivalentní ohnisková vzdálenost přepočtená na 35 mm: 26 mm (16:9), 28 mm (4:3)
 • Světelnost objektivu: f/2,4
 • Ostření: 15 cm – ∞
 • Rozměry: 124 x 60 x 14 mm
 • Hmotnost: 175 g

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání