Menu

Psal to člověk, nebo umělá inteligence? Nový nástroj to odhali

02.02.2023 08:33 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Psal to člověk, nebo umělá inteligence? Nový nástroj to odhali

Psal to člověk, nebo umělá inteligence? Nový nástroj to odhali | foto: Pixabay

Umělá inteligence a jazykové modely už natolik pokročily, že je obtížné určit, zda text psal člověk nebo stroj. Tvůrci ChatGPT spustili nový nástroj, který to údajně rozpozná.

Jazykové modely, jako například známý ChatGPT, jsou schopné na základě stručného zadání napsat dlouhé texty, nebo v nějakém textu pokračovat. Jsou natolik pokročilé, že text je velice precizní a těžko se pozná, že ho nenapsal člověk. To samozřejmě přináší řadu problémů, například při hodnocení slohových a seminárních prací. Některé školy už zavádějí různá protiopatření.

Nyní tvůrci ChatGPT nabídly k použití "AI Text Classifier", což je nový bezplatný nástroj, který slibuje, že dokáže rozlišit texty vytvořené umělou inteligencí od obsahu napsaného lidmi. Detektor umělé inteligence tedy může již ve zveřejněné první verzi pomoci odhalit texty, které byly napsány umělou inteligencí. Spolehlivost nástroje se zvyšuje s rostoucí délkou vstupního textu.

V současné době nástroj vyžaduje alespoň 1 000 znaků, což odpovídá přibližně 150 až 250 slovům. Tvůrci upozorňují, že vygenerovaný text, který je následně upravený člověkem, bude s mnohem menší pravděpodobností správně rozpoznán. Často také špatně vyhodnotí texty psané dětmi a texty, které nejsou v angličtině.

ai-nahled

"AI Text Classifier" - nový bezplatný nástroj od tvůrců ChatGPT - slibuje, že dokáže rozlišit texty vytvořené umělou inteligencí od obsahu napsaného lidmi, tedy jakousi protitechnologii proti jejich vlastnímu chatu ChatGPT. | Zdroj: rozhraní nástroje ChatGPT.

Tvůrci přiznávají, že klasifikátor není zcela spolehlivý. V jejich hodnoceních na "náročné sadě" anglických textů klasifikátor správně identifikoval 26 % textů napsaných umělou inteligencí (true positives) jako "pravděpodobně napsané umělou inteligencí", zatímco nesprávně označil text napsaný člověkem jako napsaný umělou inteligencí v 9 % případů (false positives).

Podle tvůrců by tedy nástroj AI Text Classifier neměl být používán jako primární rozhodovací nástroj, ale spíše jako doplněk k jiným metodám určování zdroje textu. Nástroj byl vyladěný na souboru dat složeném z dvojic textu napsaného člověkem a textu napsaného umělou inteligencí na stejné téma a bude se dále zdokonalovat.

Zdroj: OpenAI

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    26% a 9% aha takže to znamena že to je nerozpoznatelné a není proti tomu obrana..zajimave zpravy..

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení