Menu

QIP PDA Symbian

22.12.2007 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Po zpoplatnění klienta Agile Messenger řada uživatelů na mobilní instant messaging zanevřela. Naštěstí přichází nový IM klient určený pro Symbian 1st, 2nd i 3rd edition, který je k dostání zcela zdarma.

QIP PDA Symbian

Po zpoplatnění klienta Agile Messenger řada uživatelů na mobilní instant messaging zanevřela. Naštěstí přichází  nový IM klient určený pro Symbian 1st, 2nd i 3rd edition, který je k dostání zcela zdarma.

Mobilní instant messaging se těší stále větší oblibě. Pokud i vy rádi chatujete se svými přáteli prostřednictvím protokolu ICQ, pak vám jistě nebude cizí ani některý z ICQ klientů určených pro mobilní telefony. Vůbec nejúspěšnějším ICQ klientem, který dnes používají statisíce uživatelů po celém světě, je javový klient s názvem Jimm.

Zajímavou alternativou k tomuto povedenému „kecálku“ je nový ICQ klient známý z osobních počítačů a PDA, nazvaný QIP PDA Symbian (dále jen QIP).  Aplikace je určena pro platformu S60 a běží jak na starších, tak i na novějších verzích Symbianu. Velkou výhodou novinky je i to, že na rozdíl od mnoha ostatních freewarových konkurentů je stále ve vývoji. Zatímco verze pro Windows Mobile slaví již víc než rok úspěchy, varianta pro Symbian je zatím v plenkách. Nejnovější verze 1021 je však označována za velice stabilní a lze ji bez problémů používat.

Při prvním spuštění klienta je nutné zadat do položky Settings | Login své osobní identifikační číslo (UIN) a heslo. Poté stačí v položce Menu zvolit status, pod kterým chcete být přihlášeni. Při pokusu o připojení vás program automaticky požádá o zvolení datového účtu, přes který se bude klient připojovat. Ten musí být předem vytvořen a nastaven pro připojení k internetu přes APN internet v rámci GPRS/EDGE.

UPOZORNĚNÍ:  Datový profil pro připojení k internetu přes APN internet v rámci GPRS/EDGE je často zaměňován s cenově dražším APN wap, který je určen pro wapový prohlížeč v telefonu.

Pokud jste vše správně nastavili, QIP se spojí se serverem ICQ a na displeji se zobrazí seznam vašich kontaktů přehledně rozdělených do skupin. Aplikace navíc rozděluje každou skupinu na dva sloupce, čímž se vyhledávání požadovaného kontaktu značně urychluje. Skupiny lze libovolně srolovat nebo také jednoduše vypnout, a to tak, že v hlavním menu vyberete položku Hide groups.

Na příchozí zprávu upozorňuje kromě malé ikony dopisu u příslušného kontaktu i typické „o-ou“, známé z osobních počítačů. Veškeré zvuky lze samozřejmě zeslabit nebo přímo vypnout. Povídání s vašimi známými zpříjemňuje pestrá nabídka nejrůznějších smajlíků. Okno konverzace je velice podobné tomu na počítači. Pro zadávání textu je vyhrazena spodní část okna, v horní části se pak zobrazují veškeré přijaté a odeslané zprávy s daným uživatelem. Mezi více konverzacemi lze snadno přepínat pomocí záložek.

Nechybí ani spousta přednastavených statusů, případně lze vytvořit i vlastní. Ikona právě zvoleného statusu je zobrazována v dolní liště seznamu kontaktů, kde najdete také přesný čas. Z dalších možností jmenujme možnost zobrazení informací o daném kontaktu, přidávání kontaktu do visible, invisible nebo ignor listu, zobrazování historie zpráv, mazání kontaktů a vyřizování autorizací.

Ačkoliv je QIP v horečné fázi vývoje a dolaďování, je to v současnosti jeden z nejkvalitnějších freewarových ICQ klientů pro Symbian. Jeho největším konkurentem je jednoznačně javový ICQ klient Jimm. I když na první pohled vypadá QIP propracovaněji, na konkurenci zatím mírně ztrácí kvůli absenci pokročilejších funkcí, jako je například možnost odesílat fotografie a soubory z paměti telefonu. Těchto funkcí se však snad již brzy dočkáme. Stejně tak se dá v některé z příštích verzí očekávat i lokalizace do češtiny. Program si můžete zdarma stáhnout na adrese www.qipim.com.

 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení