Menu
CHIP Speedtest

Registrace .EU domén roste

15.10.2012 07:15 | Redakce Chip
Registrace .EU domén roste
Ve druhém čtvrtletí letošního roku narostly registrace EU domén o 7,6 % v porovnání se stejným obdobím roku 2011.

Počet registrovaných evropských domén přesáhl 3,6 milionu a dále roste. Ve druhém čtvrtletí roku 2012 vykázaly největší meziroční nárůsty registrace z Litvy (30% nárůst), Malty (29%) a Rakouska (23%). Více než 10% nárůst registrací EU domén, v porovnání se stejným obdobím loňského roku, zaznamenala i Česká republika, Slovensko, Bulharsko, Francie, Polsko a Slovinsko. Oproti prvnímu kvartálu roku 2012 vzrostl počet registrovaných EU domén o 0,2 %, což představuje přírůstek o 7 977 nových domén.

Zdaleka nejvíce EU domén mají registrovány subjekty se sídlem v Německu (přes 1,1 milionu), následované Nizozemím (přes 472 tisíc) a Velkou Británii (přes 330 tisíc). V České republice je registrováno bezmála 150 tisíc EU domén, což nás řadí na sedmou příčku. V přepočtu na počet obyvatel je Česká republika na pátém místě (14,1 EU domén na tisíc obyvatel). Evropský průměr je 7,2 EU domén registrovaných na tisíc obyvatel.

Evropská doména je desátou nejpoužívanější doménou světa. Kromě generických domén (.com, .net, .org a .info) se řadí i za národní domény .de (přes 15 milionů registrací), .uk (přes 10 milionů), .ru a .nl. Z první desítky nejpoužívanějších domén vypadla čínská národní doména .cn.

Čtvrtou celosvětově nejrozšířenější doménou se stala doména .tk, příslušící Tokelau, tichomořské kolonii Nového Zélandu. Domény .tk lze registrovat zdarma, pokud mají minimálně 4 znaky a existují k nim webové stránky. Placeny jsou pouze registrace domén kratších než 4 znaky, ke kterým jsou zároveň rezervovány ochranné známky. Domén .tk je registrováno přes 11 milionů.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání