Menu
CHIP Speedtest

Registry Cleaner

22.06.2011 21:00 | Redakce Chip
Registry Cleaner
Zbrusu nový nástroj z Chip DVD 07/11 vám pomůže udržet počítač v kondici díky pravidelnému čištění registru Windows od zbytečných a poškozených záznamů.

Plná verze nedávno představeného nástroje Ashampoo Registry Cleaner slouží k pravidelné údržbě registru operačního systému Windows, kde jsou uchovány důležité informace o nastavení operačního systému, ovladačích hardwaru i instalovaných programech. Zdaleka ne všechny aplikace svoje záznamy v registru odstraňují, proto dochází k jeho postupnému zanášení nepotřebnými nebo poškozenými položkami. Registry Cleaner vám proto pomůže s pravidelným čištěním registru. Umí vyhledat a bezpečně odstranit nepotřebné i poškozené záznamy a navíc automaticky vytvoří zálohu všech provedených změn. Jeho pravidelným používáním udržíte váš počítač v perfektní kondici.

Plnou verzi programu Ashampoo Registry Cleaner z Chip DVD můžete po rychlé registraci používat bez jakýchkoli funkčních nebo časových omezení. Jedná se o stejnou verzi programu, kterou běžně pořídíte za bezmála 270 Kč. Podstatně více funkcí na optimalizaci počítače s operačním systémem Windows nabízí nástroj Ashampoo WinOptimizer 8, který si poradí s analýzou a optimalizací výkonu počítače. Zvládá většinu úkolů zcela automaticky, nebo podle časového plánu. V rámci akce můžete využít zvýhodněnou cenu   nákupu plné verze WinOptimizer 8 pro kompletní vyčištění a tuning Windows.

 

Nepotřebné smetí: Program vyhledá nepotřebné položky registru.
Nepotřebné smetí: Program vyhledá nepotřebné položky registru.

Prostředí plné verze čističe registru Registry Cleaner je velmi přehledné a ani méně zkušené uživatele nijak nezaskočí. Pokud by se vám snad ovládání programu nepřepnulo do češtiny automaticky, použijte tlačítko »Možnosti« a hned na první záložce nově otevřeného okna si mezi mnoha nabízenými jazyky zvolte češtinu.

Kontrola registru

Dříve než se pustíte do oprav a čištění registru Windows, je třeba provést jeho analýzu. Kontrolu registru proto spusťte tlačítkem »Hledat«. Registry Cleaner zkontroluje záznamy o registrovaných typech souborů, instalované fonty, systémové zvuky, záznamy instalovaných programů i funkčnost zástupců v nabídce Start. Celá kontrola bude trvat jen několik okamžiků, můžete ji navíc kdykoli přerušit tlačítkem »Zastavit«.

Výsledkem kontroly je přehled poškozených či neplatných záznamů v registru Windows,

Kde hledat: Registr je vhodné zkontrolovat kompletně, ale můžete některé součásti vynechat.
Kde hledat: Registr je vhodné zkontrolovat kompletně, ale můžete některé součásti vynechat.

které umí Registry Cleaner odstranit, společně se stručným popisem problému. Počítejte s tím, že při první kontrole registru může Registry Cleaner najít i stovky neplatných či poškozených záznamů. Následujícím krokem je výběr nalezených problémů, které má Registry Cleaner odstranit. Ve výchozím nastavení jsou označeny všechny záznamy, což ovšem můžete snadno změnit. K výběru záznamů k likvidaci slouží také tlačítka »Vybrat vše« a »Zrušit výběr«. Tlačítkem »Sepsat zprávu« navíc můžete celý seznam nalezených problémů v registru uložit jako textový soubor, včetně popisků.

Smažte nepotřebné

Vyčištění registru Windows od nepotřebných a vadných záznamů provedete tlačítkem »Smazat«. Některé položky ze seznamu možná nepůjde vymazat, jelikož jsou zablokované operačním systémem. Tyto položky můžete zkusit znovu vyhledat a odstranit při následujícím restartu počítače.

Při mazání položek registru, označených nástrojem Registry Cleaner, nemusíte řešit, že přesně nevíte, k čemu která položka slouží – Registry Cleaner totiž od všech smazaných

Automatické zálohování: Před jakýmkoli zásahem do registru provede automaticky zálohu.
Automatické zálohování: Před jakýmkoli zásahem do registru provede automaticky zálohu.

záznamů v registru automaticky vytváří zálohy.

Důležitá nastavení

Vedle předvolby jazyka uživatelského rozhraní, kterou ovšem pravděpodobně nebude nutné měnit, nabízí Registry Cleaner i několik dalších důležitých nastavení. Kliknutím na tlačítko »Možnosti« vyvolejte okno s nastaveními aplikace a přepněte jej na záložku »Hledat položky«. Zde máte možnost určit, které části registru Windows bude Registry Cleaner kontrolovat. Pokud při práci s počítačem využíváte i disky připojené přes místní síť, můžete zkusit zrušit předvolbu »Kontrolovat pouze odkazy souborů na místních discích«. Registry Cleaner pak při kontrole registru prověří i odkazy na soubory na síťových discích. Kontrola bude sice důkladnější, ale zároveň může trvat podstatně delší dobu.

Na následující záložce »Výjimky« najdete seznam položek registru, které bude Registry Cleaner při všech následujících kontrolách registru ignorovat. Položku registru zařadíte mezi výjimky tak, že na ni ve výpisu po kontrole kliknete nejdříve levým a pak pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolíte možnost »Určit vybrané položky jako výjimku«. Pokud

Záloha k obnově: Podle času vytvoření snadno najdete zálohu, ze které má obnovit stav registru.
Záloha k obnově: Podle času vytvoření snadno najdete zálohu, ze které má obnovit stav registru.

budete chtít výjimku kdykoli později zrušit, stačí ji ze seznamu pod záložkou »Výjimky« smazat tlačítkem »Odstranit«.

Velký význam mají nastavení na záložce »Zálohy«. Můžete zde například zvolit, jak často, pokud vůbec, budou mazány staré záložní soubory, které Registry Cleaner automaticky vytváří při každém zásahu do registru Windows. Zálohy nejsou nijak zvlášť náročné na kapacitu disku, proto není vůbec nutné mazat je příliš často. Výchozí nastavení na mazání 30 dní starých záloh bohatě postačí, program si navíc stejně vždy nechá smazání zálohy potvrdit. Ani další předvolby na záložce »Zálohy« není třeba oproti výchozímu nastavení měnit.

Obnova ze zálohy

Přestože Registry Cleaner postupuje při čištění registru velmi obezřetně, může se stát, že i přesto dojde k odstranění některého z důležitých záznamů. Právě v tomto případě se vám bude hodit automaticky vytvořená záloha.

Seznam všech záloh najdete v okně otevřeném po kliknutí na tlačítko »Zálohy«. Vedle počtu smazaných záznamů je v popisu zálohy důležitá především informace o datu a čase jejího vytvoření. Snadno tak najdete správnou zálohu k obnově předchozího obsahu registru Windows.

Seznam výjimek: Položky, o které nejsou určeny ke smazání, lze zařadit na seznam výjimek.
Seznam výjimek: Položky, o které nejsou určeny ke smazání, lze zařadit na seznam výjimek.

Pro obnovu registru ze zálohy zvolte příslušnou zálohu a klikněte na tlačítko »Obnovit«. Registry Cleaner si vyžádá potvrzení operace a provede obnovu registru. Stejně jako při mazání nepotřebných položek může být některý ze záznamů registru blokován a jeho obnova bude možná jen po restartu počítače. Registry Cleaner vás na tuto skutečnost upozorní.

Windows v kondici

Operační systém Windows nemá žádný vlastní nástroj na kontrolu a čištění registru, proto se vám určitě vyplatí používat Registry Cleaner v pravidelných intervalech, například jednou týdně. Odměnou za několik minut věnovaných údržbě registru vám bude rychlejší a stabilnější chod počítače.

Uveřejněno na Chip DVD 07/11.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání