Menu
CHIP Speedtest

RestoreIT 7.1.4

27.04.2013 22:00 | Redakce Chip
RestoreIT 7.1.4
Uveřejněno na Chip DVD

Plná verze programu RestoreIT 7.1.4 vytvoří na disku vašeho počítače speciální skrytý oddíl, ve kterém bude uchovávat všechny změny provedené v konfiguraci počítače nebo ve vytvářených souborech tak, abyste se kdykoli později mohli vrátit k předchozímu stavu. Sami si přitom můžete určit, kolik prostoru na pevném disku může takováto záloha dat zabírat a jak často bude RestoreIT vytvářet záložní snímky. Stejně tak je možné nastavit pravidelnou obnovu dat, takže ať už kdokoli provede s vaším počítačem jakoukoli změnu, vždy se vše vrátí do původního stavu. RestoreIT nenahrazuje klasické zálohování, protože využívá stejný fyzický disk, na kterém jsou uložena všechna data, ovšem může vám velmi usnadnit práci, třeba při obnově nechtěně smazaných či pozměněných souborů.

Na Chip DVD je připravena plná verze programu RestoreIT 7.1.4, kterou můžete po jednoduché registraci a aktivaci zcela neomezeně používat pro ochranu konfigurace vašeho počítače a důležitých dat. Nejnovější verze RestoreIT 2013 přidává především podporu operačního systému Windows 8 a novou funkci vytváření snímků systému na základě událostí (instalace nového softwaru, zjištění virové nákazy atd.). Přístup k záložním datům můžete nově ochránit heslem a vylepšen byl i celkový výkon programu. Licence RestoreIT 2013 vyjde na necelých 1 000 Kč.

Zálohování či obnova: Hlavní funkce programu RestoreIT směřují k vytvoření záložního snímku obsahu počítače a k obnově dat z takového zálohy.
Zálohování či obnova: Hlavní funkce programu RestoreIT směřují k vytvoření záložního snímku obsahu počítače a k obnově dat z takového zálohy.

RestoreIT vytvoří hned po instalaci a prvním restartu snímek konfigurace a obsahu počítače, ke kterému je možné se kdykoli později vrátit. Sami přitom hned uvidíte, že se nejedná o časově náročný proces, start počítače se činností programu RestoreIT zpozdí jen o několik okamžiků.

Automatické funkce: Vytváření snímků i obnova dat ze zálohy může pracovat zcela automaticky, třeba při každém spuštění počítače.
Automatické funkce: Vytváření snímků i obnova dat ze zálohy může pracovat zcela automaticky, třeba při každém spuštění počítače.

Ovládání programu RestoreIT je velmi jednoduché a jeho tvůrci vás zbytečně nezatěžují ani možnostmi jeho nastavení. Přesto stojí za to nabídku »Tools | Settings« otevřít. V části »Set Password« si můžete nastavit heslo, kterým bude chráněno nastavení programu RestoreIT před neoprávněnou změnou. Zajímavější je ovšem předvolba »Resize Secure Area«, kde lze určit, kolik diskového prostoru mohou zabírat záložní data. Jde přitom především o to, do jak hluboké historie snímků obsahu počítače se budete moci při obnově dat ponořit. RestoreIT provádí zálohování rozdílovou metodou, takže se nemusíte bát, že by se při vytváření každého snímku ukládala na disk počítače opakovaně všechna data. Prostor, který budete ochotni záložním datům obětovat, se pak pochopitelně bude lišit podle toho, zdali se bavíme o obřím disku stolního počítače, nebo disku typu SSD ve vašem notebooku. Výchozí nastavení programu RestoreIT ovšem není nezbytné hned měnit, o navýšení záložního prostoru se můžete rozhodnout kdykoli později. RestoreIT vás navíc automaticky varuje, pokud dostupné volné místo poklesne pod hranici určenou v nastavení »System Snapshot«.

 Obnova dat: Pomocí bodu obnovy můžete vrátit zpět všechny provedené změny, nebo si jen vybrat určité soubory.
Obnova dat: Pomocí bodu obnovy můžete vrátit zpět všechny provedené změny, nebo si jen vybrat určité soubory.

Vytvoření bodu obnovy

Pro vytvoření snímku obsahu počítače (bodu, ze kterého jej můžete později obnovit) použijte tlačítko »Create a Restore Point« v hlavním okně programu RestoreIT. Otevře se jednoduchý průvodce, který vám pomůže se všemi důležitými úkony. Nejdříve zadejte název bodu obnovy, který bude automaticky doplněn datem a časem jeho vytvoření. Dále vás čeká rozhodnutí, zdali bude záložní snímek vytvořen okamžitě (volba »Start Now«), nebo podle časového plánu (volba »Schedule«). V případě, že chcete vytvořit zálohu nyní, pokračujte dvakrát tlačítkem »Next«. Záloha se vytváří za běhu operačního systému, není třeba počítač restartovat.

Volba »Schedule« otevře cestu k možnostem automatického vytváření záložních snímků i pravidelnému použití záložních dat pro obnovu obsahu a konfigurace počítače. Předvolby v nabídce »Automatic System Snapshot Settings« umožňují vytváření bodů obnovy v pravidelných (několika)hodinových intervalech, nebo při každém spuštění počítače. U obnovy počítače ze zálohy (»Automatic Restore Settings«) se pak můžete rozhodnout, zdali bude při každém restartu počítače obnoven obsah celého pevného disku (»Entire Hard Drive«) nebo jen systémového oddílu (»System Partition«). Jelikož je pro obnovu dat nezbytný restart počítače, nabízí RestoreIT i možnost pravidelných restartů v zadanou dobu (»Reboot client computer at…«).

Nastavené zálohování: Přímo na záložce »Jobs« můžete ovládat nastavení automatického vytváření bodů obnovy i jejich využívání.
Nastavené zálohování: Přímo na záložce »Jobs« můžete ovládat nastavení automatického vytváření bodů obnovy i jejich využívání.

Obnova dat

Druhá hlavní funkce programu RestoreIT, dostupná pod tlačítkem »Return to a System Snapshot«, je samozřejmě obnova dat z dříve vytvořených snímků počítače. Zde si z dostupných bodů obnovy jednoduše zvolíte ten, ke kterému se chcete vrátit. S výběrem vám pomůže nejen informace o datu a čase vytvoření snímku, ale v ideálním případě i popis, který jste bodu obnovy sami přiřadili. Po výběru bodu obnovy pokračujte tlačítkem »Next«. Je zde také k dispozici výběr mezi obnovením systémového oddílu (»C: Drive Only«) nebo celého obsahu disku (»Entire Hard Drive«). Pak už máte jen poslední šanci rozmyslet si, zdali opravdu chcete obsah počítače vrátit do předchozího stavu. Jde totiž o to, že budou například smazány všechny dokumenty, vytvořené po datu vytvoření bodu obnovy.

Pokud byste ovšem chtěli obnovit jen určitý soubor, třeba textový dokument, který jste nechtěně smazali nebo přepsali, použijte po výběru snímku systému volbu »Preview System Snapshot«. Restore IT připojí jinak neviditelný systémový oddíl se zálohou dat a umožní vám zobrazit jeho obsah v Průzkumníkovi (jehož okno také automaticky otevře). Snadno pak najdete a zkopírujete požadovaný soubor ze záložních dat, aniž by bylo nutné vracet zpět kompletní obsah celého počítače. Diskový oddíl se zálohou opět odpojíte pomocí volby »Tools | Unmount Preview Drive«.

Prostor pro zálohy: V nastavení programu si můžete sami určit, kolik prostoru na disku bude věnováno záložním datům.
Prostor pro zálohy: V nastavení programu si můžete sami určit, kolik prostoru na disku bude věnováno záložním datům.

Plánování úkolů

V hlavním okně programu RestoreIT najdete ještě jednu užitečnou funkci, dostupnou pod volbou »Jobs«. Zde se nachází přehled nastaveného automatického vytváření snímků počítače i použití bodů obnovy, s možností rychlé změny konfigurace. Nastavené úkoly můžete také deaktivovat tlačítkem »Turn Off«.

Plná verze programu RestoreIT je výborným doplňkem zálohovacího softwaru, kterým si budete uchovávat kompletní kopie obsahu počítače, nebo alespoň důležitých dat, na jiném disku či médiu. Pamatujte přitom vždy na to, že RestoreIT uchovává záložní data na stejném fyzickém disku se kterým pracujete v počítači, proto vám nepomůže v případě jeho poškození.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání