Menu
CHIP Speedtest

Returnil Virtual System 2010 Home

11.12.2009 00:00 | Redakce Chip
Konečně můžete vyzkoušet na svém počítači vše, co si přejete a nemusíte se obávat, že ho jakkoliv softwarově poškodíte. Returnil z Chip DVD 12/09 tomu elegantně zabrání zavedením virtuálního systému, do kterého se ukládají změny a reálný systém zůstává nedotknutý.

Returnil Virtual System 2010 HomeReturnil Virtual System 2010 Home

Konečně můžete vyzkoušet na svém počítači vše, co si přejete a nemusíte se obávat, že ho jakkoliv softwarově poškodíte. Returnil z Chip DVD 12/09 tomu elegantně zabrání zavedením virtuálního systému, do kterého se ukládají změny a reálný systém zůstává nedotknutý.

Bojíte se o své PC? Má na vaše PC přístup více uživatelů? Často instalujete a testujete různé programy? Pokud ano, vězte, že není nic lepšího než naklonovaný virtuální systém. Co si pod pojmem představit? Je to jednoduché. Je to systém, ve kterém můžete dělat takřka cokoliv, aniž byste se museli bát důsledků. Virtuální systém totiž změny ukládá na dočasný pevný disk (pokud nenastavíte jinak) a s každým novým spuštěním na vás čeká panensky čistý systém. Při experimentech se už nemusíte se bát virů, špatných záznamů v registrech nebo nedokonale nainstalovaných ovladačů. Vše se po restartu dá do původního stavu, takže není lepšího nástroje pro vyzkoušení rizikových záležitostí. Stejně tak, pokud k počítači přistupují dočasně různí uživatelé, časem by se udělal v počítači nepořádek. Takhle zapnete virtuální systém, každý uživatel udělá, co potřebuje, popřípadě uloží svá data například na flash disk nebo vámi vytvořený disk virtuální a následně se vše obnoví zpět. Je to opravdu velmi příjemné, a když se naučíte takový virtuální systém ve správných chvílích využívat, je takřka k nezaplacení.

Returnil Virtual System 2010 je nabízen ve čtyřech variantách, které se odlišují výbavou. Na Chip DVD najdete bezplatnou verzi. I přesto, že se jedná o bezplatnou variantu, nechybí v ní žádné podstatné funkce, které by znemožňovali domácímu uživateli práci. Vyšší placené verze nabízí například souborový manažer nebo přístup na fyzický disk i z virtuálního prostředí.

  • Jazyk: česky, anglicky
  • OS: Win XP/Vista/7 (32/64b.)
  • On-line registrace

První dojmy: Program opravdu vypadá výborně. Ruku v ruce s perfektním vzhledem však jde i uživatelská přívětivost.
První dojmy:
Program opravdu vypadá výborně. Ruku v ruce s perfektním vzhledem však jde i uživatelská přívětivost.

Jak na virtuální systém?

Returnil Virtual System udělá vaše Windows odolnější proti útokům virů, spyware a malware nebo před nebezpečnými webovými aplikacemi a instalacemi nových neověřených programů. Program totiž dokáže vytvořit kopii vašeho operačního systému Windows a pracovat jen s ní. Virtuální a reálný operační systém pak můžete přepínat pouhým zmačknutím tlačítka. Returnil dokáže zakázat zápis na klonovaný oddíl a pak nebudou na něj ukládány ani dokumenty ani viry ani jiný balast.

První dojmy z programu jsou více než dobré. K tomu ještě můžeme připočíst, že je celý v češtině a ovládání je tedy naprostou hračkou. Ocitnout se ve virtuálním, naprosto bezpečném, systému je otázkou jednoho kliknutí. V hlavním menu, v části »System Safe«, stačí kliknout na »Aktivovat« a chvíli počkat. Poté budete upozorněni, že jste přepnuti do virtuálního systému a žádné změny, které vykonáte, nebudou po restartu uloženy. Můžete tedy instalovat různé programy, které jste si netroufli vyzkoušet. Můžete se také podívat na internetové stránky, u kterých jste se obávali, že mohou způsobovat rizika zahlcení počítače malwarem.

Nástroje: Sekce »Nástroje«, konkrétně »Virtuální disk«. V našem případě stačilo něco přes 500Mb na nejdůležitější data. Označení disku můžete měnit i po vytvoření.
Nástroje:
Sekce »Nástroje«, konkrétně »Virtuální disk«. V našem případě stačilo něco přes 500Mb na nejdůležitější data. Označení disku můžete měnit i po vytvoření.

Virtuální výjimky

Asi si dovede představit ten šok, že píšete nějaký dokument ve Wordu, spolehlivě ukládáte, následně vypnete počítač a ejhle, při dalším zapnutí dokument nikde. Říkáme to proto, že nám se právě tento problém stal. Zůstali jsme omylem ve virtuálním systému a všechny provedené změny byly resetovány. Dokument prostě nenávratně zmizel. Právě z tohoto důvodu můžete virtuálnímu systému nastavit určitá pravidla, díky kterým se některé změny zachovají. V hlavním menu klikněte na »Nástroje«. V této sekci můžete právě taková pravidla určit. Nástroje obsahují tři různé sekce.

Virtuální disk

Jedna ze sekcí, kterou zde najdete, je »Virtuální disk«. Právě ten potřebujete vytvořit, abyste mohli ukládat různé soubory a složky. Virtuální disk můžete vytvořit jenom tehdy, když se nenacházíte v bezpečném virtuálním systému. Vytvoříte jej kliknutím na »Vytvořit«. Jak ho pojmenujete, kde bude umístěn, jaké bude mít přiděleno písmeno a kolik volného místa bude obsahovat, si určete sami dle vlastního uvážení a budoucích potřeb. Nezapomínejte, že nejde o nějaké vymyšlené místo, ale virtuální disk si volné místo odkrojí od vašeho skutečného pevného disku. Po jeho vytvoření už na něj můžete ukládat data jako na normální disk.

System Safe: V této sekci zapínáte virtuální systém a také můžete nastavit, že se i při jeho zapnutí všechny změny uloží na skutečný disk.
System Safe:
V této sekci zapínáte virtuální systém a také můžete nastavit, že se i při jeho zapnutí všechny změny uloží na skutečný disk.

»Správce souborů« a »Přístup na skutečný disk«

Další dvě položky, které se v nástrojích nacházejí, je »Správce souborů«, který vám umožní nastavit konkrétní soubory a složky, u kterých se budou změny zachovávat. »Přístup na skutečný disk« dělá právě to, co tvrdí. Pokud máte aktivován virtuální systém, můžete se takto podívat na skutečný disk a dělat „skutečné“ změny. Vše bude zachováno i po restartu počítače. Tyto dvě funkce se bohužel v bezplatné verzi nenacházejí. Vyšší verze jsou však přístupné na zkušební období jednoho měsíce. Můžete tak zjistit, jestli je vůbec využijete. Pokud chcete přistupovat na normální disk, jednoduše vypnete virtuální systém a ukládat soubory a složky můžete na vámi vytvořený virtuální disk.

Další možností v hlavním menu je »Virus Guard«, který je takovým menším antivirovým nástrojem. Umožní vám zapnout ochranu před viry ve skutečném čase a také otestovat počítač na přítomnost škůdců. Dále umožňuje aktivovat ochranu souborů a složek, které si zvolíte.

Vlastnosti

V horní nabídce najde kromě nápovědy a povídání o programu také možnost »Vlastnosti“, která vlastně není nic jiného než nastavení v jiných programech. Nastavit se toho dá docela dost a opravdu to nemá význam popisovat, jelikož i zde je vše snadno srozumitelné.

Sekce »Vlastnosti«: Tato sekce v sobě skrývá různorodá nastavení. Vše je opět velmi přehledné a navíc v češtině, takže věříme, že si s tím každý poradí.
Sekce »Vlastnosti«:
Tato sekce v sobě skrývá různorodá nastavení. Vše je opět velmi přehledné a navíc v češtině, takže věříme, že si s tím každý poradí.

Shrnutí

Pokud potřebujete na PC vykonat jakýkoliv riskantní úkon nebo jen chcete zkoušet různá nastavení nebo programy, rozhodně berte všemi deseti. Nic se vám poté nepokazí a budete ještě stokrát vděční, že jste takový nástroj měli k dispozici.

Uveřejněno na Chip DVD 12/09.

Radomír Starzyczný

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání