Menu

Revoluční kyslíko-iontové baterie by mohly skladovat energii

11.04.2023 07:45 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Revoluční kyslíko-iontové baterie by mohly skladovat energii

Revoluční kyslíko-iontové baterie by mohly skladovat energii | foto: Pixabay

Vědci z Technické univerzity ve Vídni úspěšně vyvinuli inovativní kyslíko-iontovou baterii, která má oproti běžným lithium-iontovým bateriím několik zásadních výhod. Při její výrobě se nevyužívají vzácné kovy a baterie je nehořlavá a má dlouhou životnost.

I když se lithium-iontové baterie hojně používají v elektromobilech a chytrých telefonech, nemusí být nutně tím nejlepším řešením pro všechny aplikace. Vědci z TU Wien nově vyvinutá kyslíko-iontová baterie má sice nižší hustotu energie než lithium-iontové baterie, ale lze ji regenerovat, což potenciálně umožňuje extrémně dlouhou životnost.

Kyslíko-iontová využívá keramické materiály, které jsou schopny absorbovat a uvolňovat dvakrát záporně nabité ionty kyslíku. Po přivedení elektrického napětí tyto ionty migrují z jednoho keramického materiálu do druhého a zpět, čímž vzniká elektrický proud.

tu-wien-news-2023-sauerstoff-ionen-batterie-img-20210628-122813-nahled

Prototyp baterie vyvinutý na Technické univerzitě ve Vídni. | Zdroj: TU Wien


Proces je tedy podobný jako u lithium-iontových baterií, ale použité materiály nabízejí některé významné výhody. Keramické materiály jsou nehořlavé, což výrazně snižuje riziko požáru, které je často spojováno s lithium-iontovými bateriemi. Navíc nevyžadují vzácné nebo drahé prvky, které se obvykle získávají způsobem škodlivým pro životní prostředí.

Současný prototyp baterie na Technické univerzitě ve Vídni sice stále používá lanthan, prvek, který není příliš rozšířený, ale výzkumníci již pracují na jeho nahrazení dostupnější variantou. Při výrobě kyslíko-iontové baterie se nepoužívá kobalt ani nikl, které jsou běžné v mnoha jiných bateriích.

Ačkoli se kyslíko-iontová baterie nehodí pro chytré telefony nebo elektromobily kvůli nižší hustotě energie a provozní teplotě mezi 200 a 400 °C, je velmi slibná pro rozsáhlé systémy skladování energie. Kyslíko-iontová baterie by mohla být zajímavou alternativou pro skladování energie z větrných turbín nebo solárních panelů. Její silné stránky budou mít význam zejména pokud jde o dlouhou životnost, možnost výroby velkého množství bez závislosti na vzácných prvcích a nižší riziko nebezpečí požáru.

Zdroj: TU Wien

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Reakce na Vladimír Komárerk: Vycucane z prstu tyhle objevy rozhodne nejsou a stejne nesmyslne jsou i vase konspiracni teorie o zlych vyrobcich, kteri dusi a skryvaji genialni vynalezy. Jen prerod z laboratore do ekonomicky rentabilni prumyslove vyroby se holt ne vzdy podari. I v tomhle clanku se pise, ze vedci jeste chteji nahradit pouzity lanthan jinym prvkem. Muze se stat, ze se jim vubec nepodari najit levnejsi funkcni nahradu, pripade ze s novym (dostupnym) prvkem uz baterie nebude dosahovat komercne zajimavych parametru.

    Reagovat na komentář

    Potíž je v tom, že....

    Dobrý den, potíž je v tom, že neuplyne snad ani měsíc, abych se někde na webu nedočet o novém typu „zázračných“ akumulátorů – a to už roky. Nicméně v praxi se téměř nic nemění. Buď jsou ty texty většinově „vycucané z prstu redaktorů“, nebo stávající lobby výrobců a obchodníků vše nové (nepřekvapivě) zardousí – protože zaběhlé toky pěněz /navíc za předražené produkty/ nepřipustí změnit. Tak je to prosté, myslím si.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení