Menu
CHIP Speedtest

Rise & Fall Civilizations

16.11.2009 00:00 | Redakce Chip
Doba neohrožených hrdinů je tu zpět. Zúčastněte se válečných strategií v roli nejznámějších vojevůdců a rozhodněte o růstu nebo zániku celých civilizací.

Starověká strategie Rise & Fall: Civilizations at WarRise & Fall Civilizations

Zavzpomínejte na Age of Empires. Hra vás vrátila do starověku, doby neohrožených hrdinů, kdy válečná strategie vojevůdců rozhodovala o růstu nebo zániku celé civilizace. Tohle vše a samozřejmě ještě mnohem více vám nabídne připravená hra Rise & Fall: Civilizations at War z Chip DVD 11/09.

Rise & Fall je typická real-time strategie se vším, co k tomu patří. Postupně budete budovat velkou říši, stavět sýpky, kasárny, stáje, sochy, kumulovat vojska, objevovat nové technologie a dobývat nová území. Užijete si velkých bitev, ve kterých budou stovky padlých, ale i zákeřných přepadení jen s hrstkou statečných a dokonce i souboje tváří v tvář, které ve strategiích nejsou typické, ale jsou pikantním kořením této hry. Bojovat můžete buď za řeckou nebo egyptskou civilizaci, ale ve hře je samozřejmě mnoho slavných historických říší, jako například Řím nebo Mezopotámie. Samozřejmě nechybí hra více hráčů po síti.

Na Chip DVD najdete plnou verzi hry Rise & Fall: Civilizations at War, která nemá žádná funkční ani časová omezení a je shodná s verzí, která se ještě nedávno prodávala za cca 150 Kč. Jak taková hra vypadá, se můžete podívat v připraveném videotraileru.

  • Jazyk: anglicky
  • OS: Win 2k/XP (32b)
  • On-line registrace

Kasárna: Zde se vyrábí vojáci. Uprostřed dole je seznam dostupných jednotek, vpravo je pak fronta výroby.
Kasárna:
Zde se vyrábí vojáci. Uprostřed dole je seznam dostupných jednotek, vpravo je pak fronta výroby.

Hra nás vrací do starověku, kde války mezi starověkými státy byly na denním pořádku. Vybrat si můžete, jestli budete chtít bojovat za Řecko, a potom jako Alexandr Veliký dobýváte svět, nebo za Egypt, kdy se stanete Kleopatrou a snažíte se zničit Římskou říši. Kdo někdy hrál jakoukoliv real-time strategii, nebude vůbec ničím překvapen. Vše funguje přesně tak, jak má. Pokud nemáte se strategiemi žádné zkušenosti, můžete si spustit výukovou lekci. Ta je rozdělena na 3 části a naučí vás všem základům: jak pohybovat s jednotkami, jak je seskupovat do formací, jak se těží ruda a dřevo, ale také budete donuceni se naučit strategicky uvažovat. Všechny tři lekce zaberou jen něco málo přes hodinu, ale naučí vás všechny triky, které s jednotkami můžete dělat. Každému doporučujeme projít aspoň třetí lekci, jen tak budete okamžitě znát potenciál hry a nebudete na některé funkce přicházet až náhodou ve hře.

V roli vojevůdce

Ovládání jednotek je velmi jednoduché, chválíme možnost nastavit chování jednotky – vybírat budete především mezi módy agresivní, kdy se vaši bojovníci ženou hlava nehlava proti nepříteli a neváhají jej pronásledovat, a strážným modem, kdy postávají na místě a pouze se brání.
Celá myšlenka hry stojí na osvědčeném konceptu: máte civilní obyvatele, kteří se starají o chod města, těží dřevo a rudu, zajišťují stravu, staví budovy a pak máte vojsko, se kterým dobýváte svět. Tak jak bylo ve starověku zvykem, postupem času se vaše civilizace vyvíjí. Objevujete nové technologie, vojáci získávají zkušenosti, cvičíte nové bojové jednotky. Díky takovému vývoji a obměnám vás hra nepřestane bavit ani po několika hodinách.)

Ave César: Vaše vojsko vás bude následovat do krvavé bitvy.
Ave César:
Vaše vojsko vás bude následovat do krvavé bitvy.

Ave César

Co je na hře zcela výjimečné a ojedinělé, to je mód, ve kterém ovládáte svého hlavního hrdinu. Stisknutím klávesy [Q] na klávesnici se dostanete do pohledu vojevůdce a hra začíná připomínat first-person akci. Vše je ale mnohem jednoduší. Stačí totiž stisknout klávesu [F] (jako follow) a všechny jednotky budou svého velitele následovat. Když se tedy jen s mečem pustíte odvážně proti stovce nepřátelských vojáků, máte jistotu, že po vašem boku pojedou rytíři a zezadu vás budou podporovat lučištníci. I když vás first-person akce nemusí bavit, tento mód je opravdu zábavný. Ovládání vojska (nabízí ještě několik dalších příkazů) je zcela ojedinělý prvek a dříve se ve strategiích nevyskytoval. Jakmile si na tento způsob zvyknete, povedete bitvy tímto způsobem. Výhoda: Znovu stisknutím [Q] se vrátíte do strategie a můžete pracovat na dalších úkolech, jako je třeba výroba vojáků nebo oprava hradeb. Hrdina je dostatečně inteligentní a poradí si sám. Praktické také je, že váš hrdina je dostatečně silný. Takže nějaká desítka šípů ho jen tak nezraní. Můžete s ním proto směle útočit v čele vojska. Navíc má schopnost se sám léčit, takže pokud vidíte, že bitva vypadá špatně, stačí se stáhnout někam do lesa a chvíli jej nechat odpočívat. Za chvíli bude zase plný sil.

Náročná grafika

Instalace je velká 2.5 GB, je tedy jasné, že hra je plná perfektní grafiky a nechybí v ní stovky různých postav a budov. Můžete stavět město obehnané hradbami a strážnými věžemi, při dobývání města naopak budete stavět různé katapulty, které vám pomohou se do města dostat. Ačkoliv je hra na trhu již nějakou dobu, její nároky na hardware jsou značně vysoké. Pokud při hraní zjistíte, že obyčejné přesouvání po mapě není plynulé, v nastavení snižte náročnost detailů. Hra se výrazně zrychlí. Pokud vás přestane bavit hrát proti počítači, můžete uspořádat LAN party a rozdat si to se svými kamarády. Hra nabízí i několik zcela úžasných bonusů, jako jsou třeba gladiátorské zápasy. S Alexandrem Velikým si tak budete moci užít i zápas v aréně.

Uveřejněno na Chip DVD 11/09.

Vratislav Klega

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání