Menu
CHIP Speedtest

RockMelt — první dojmy

15.11.2010 16:16 | Redakce Chip
RockMelt — první dojmy
Konečně jsme si mohli nainstalovat a vyzkoušet RockMelt.

RockMelt je doopravdy Chrome s několika doplňky. Na jednu stranu je to dobře — čemu jste zvykli u Chrome, to chodí i v RockMeltu, a nejen klávesové zkratky: lze instalovat i rozšíření pro Chrome — to je asi nejpodstatnější; prohlížeč, pro který by zpočátku žádná rozšíření nebyla, by to měl s přijetím uživateli velice těžké. Některá rozšíření se však mohou „prát“ s lištami RockMelt…

RockMelt je doplněný o dvě postranní lišty, jež lze schovat klávesovou zkratkou (nebo z nabídky), aby si nikdo nemohl stěžovat, že mu překážejí. Levá lišta zobrazuje seznam facebookových přátel a umožňuje s nimi snadno interagovat; pravá lišta je vyhrazena pro kanály RSS, pro Twitter, pro nové zprávy z Facebooku a tak podobně — prostě pro „novinky“.

Snadné sdílení odkazu
Snadné sdílení odkazu

Nahoře vedle adresního řádku je tlačítko, skrze které můžete ihned nasdílet aktuální stránku. Pokud sdílíte na Facebooku, můžete vybrat náhledový obrázek; žel nemůžete omezit, s kým sdílíte. Vpravo je ještě políčko pro vyhledávání na internetu, které z Googlu nabízí okamžitou nápovědu — doplňování dotazu. Toto políčko navíc však neznamená, že nemůžete užít hlavního adresního políčka ke všemu, k čemu jste zvyklí z Chrome: jeho funkce „omniboxu“ („políčka pro všechno“) zůstala plně zachována.

Při instalaci se k RockMeltu přihlásíte svým účtem facebookovým; pro lidi mimo Facebook tento prohlížeč vskutku není.

Levá strana podrobně

Přes ikonku s vlastním profilovým obrázkem vlevo nahoře můžete měnit své přihlášení k Facebook Chat (‚online‘, ‚offline‘; při nečinnosti se stanete ‚idle‘). V levé volitelné liště máte výpis přátel — nahoře přihlášených, pod nimi těch ‚idle‘ a pod nimi několik přátel nepřihlášených (kolik se jich tam vejde podle abecedy). Oblíbené přátele si můžete označit hvězdičkou a lištu přepnout na zobrazení pouze přátel oblíbených.

Přes profilový obrázek přítele otevřete jednoduché okno, ze kterého můžete jak chatovat, tak se podívat na poslední příspěvky dotyčného, tak mu přispět na ‚zeď‘.

Přidání RSSka už nemůže být snazší.
Přidání RSSka už nemůže být snazší.
Pravá strana podrobně

Pravá lišta obsahuje jednotlivé „kanály zpráv“. Jsou dostupné pod ikonami a můžete si vybrat, co na liště budete mít. Živý výpis příspěvků z Facebooku nám nyní nechodí, ale to asi bude jen chyba v betě. Podobně se nyní nic neukazuje pod ikonkou Twitteru, ač by mělo. Jinak má tato lišta hlavní užití v tom, že si sem přidáváte stránky, které mají RSS. Jako uživatel RockMeltu však vůbec nemusíte tušit, co je RSS… Prostě jen otevřete panel kliknutím na tlačítko s významem „přidat krmení“ (Add Feeds), a panel sám nabídne sledování novinek (přes RSS) z webů buďto navštívených nedávno, anebo navštěvovaných nejčastěji (jak si v panelu vyberete). Na stránce, která RSS nabízí, tlačítko zezelená. Je to asi to vůbec nejsnazší přidávání RSS kanálů, jaké si lze představit. Pak vám na liště přibude ikonka, a když je v dotyčném kanálu něco nového, objeví se pod ní číslíčko s počtem nových příspěvků; beta má, zdá se, zatím potíže s jeho pravidelným občerstvováním.

Předběžný závěr:

Kdo si oblíbil Chrome a zároveň se činí na sítích společenských, ale ještě si Chrome nevylepšil řadou rozšíření jiných, pro toho může být RockMelt zajímavým a užitečným. Zda a jak se někdy vrátí prostředky vložené do jeho vývoje, to zatím říci těžko.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání