Menu

Router a passphrase

06.12.2007 00:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Sehnal jsem si starší router společnosti 3Com a v nastavení bezpečnosti bezdrátové sítě jsem našel možnost u šifrování WEP využít passphrasi. Chci se zeptat, k čemu je tato věc dobrá.

Router a passphrase

Sehnal jsem si starší router společnosti 3Com a v nastavení bezpečnosti bezdrátové sítě jsem našel možnost u šifrování WEP využít passphrasi. Chci se zeptat, k čemu je tato věc dobrá, když se zadává i normální HEX a ASCII heslo, a v čem případně spočívají výhody této funkce.

Zadávání hesla v HEX formě není nejsnazší a je málo uživatelsky příjemné. V ASCII formě je to velmi snadné, nicméně také to nemusí být to pravé, neboť z tohoto hesla se teprve bude tvořit složitý klíč. A ten je vždy dlouhý a dost obtížný pro zapamatování a následné zadávání do ostatních zařízení. Proto se připojení dalších uživatelů stává utrpením. Řešením je však právě zmiňovaná passphrase. Jedná se o slovo či znaky, které zadáte do speciálního okénka v nastavení bezpečnosti; klíče jsou pak generovány z něj. Hlavní výhoda spočívá ve faktu, že tuto passphrasi zadáváte následně i do ostatních připojovaných zařízení – nikoli klíč samotný. Pokud zvolíte například passphrasi casopisChip_01, určitě nebude mít problém se zapamatováním tohoto hesla. Úskalí ovšem spočívá v tom, že stále velká skupina bezdrátových routerů možností využití passphrase nedisponuje.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení