Menu
CHIP Speedtest

Router nerozpozná externí pevný disk

11.02.2013 13:25 | Redakce Chip
Router nerozpozná externí pevný disk
Většina DSL routerů toho zvládne mnohem víc, než jen poskytovat internetové připojení jednotlivým domácím zařízením. Často mají totiž USB port, ke kterému je možné připojit tiskárnu, USB flash disk nebo externí pevný disk. Tak se z routeru může stát tiskový server (pokud k němu připojíte tiskárnu) nebo NAS server (pokud připojíte pevný disk).

Často se ale také stává, že připojený pevný disk nefunguje tak, jak má. To může mít několik důvodů: disk má nepodporovaný systém souborů, má větší počet oddílů, má velikost, kterou router nepodporuje, nebo mu router nedodává dostatečný proud pro jeho činnost. Podle specifikace USB 2.0 poskytuje port zařízení proud 500 mAh. Externí pevné disky však někdy ke své činnosti potřebují více než 500 mAh, které navíc ani router nemusí dodávat. V tom případě budete muset použít externí napájení nebo jiný disk.

Co se týká dalších požadavků na disk, ty najdete v manuálu nebo ve specifikaci svého routeru. Jde především o podporovaný systém souborů (FAT32, NTFS, EXT2, EXT3…), maximální počet diskových oddílů a maximální velikost diskového oddílu. V některých případech také pomůže aktualizace firmwaru routeru, která může zajistit širší podporu disků. Problém může nastat i v případě, že pevný disk přejde do pohotovostního režimu. Protokoly a příkazy jsou sice standardní, ale stává se, že si router a disk tak úplně neporozumí. Pak se může stát, že je třeba USB disk tichý a má nízkou spotřebu, ale je v podstatě neustále jen v režimu stand-by, a je tedy velmi pomalý nebo nefunguje vůbec.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání