Menu
CHIP Speedtest

Rozbitný iPhone 4

13.10.2010 13:32 | Redakce Chip
Rozbitný iPhone 4
Uvažujete o iPhone 4? Je to super hračka, ale není za hubičku. Jenže podle společnosti SquareTrade máte 15procentní pravděpodobnost, že si telefon, který má přední i zadní stěnu ze skla, do roka rozbijete.

Telefon má prý „speciální tvrzené sklo“ (hlinitokřemičitan), jenže se ukazuje, že to není o nic odolnější než sklo na iPhone 3gs; nový model je přitom skleněný s obou stran, a nejméně ve čtvrtině případů praskne to zadní.

Americká společnost SquareTrade je nezávislý poskytovatel záruky; jejích služeb využívá přes deset tisíc online prodejců. Vyhodnotila si počet nahlášených událostí připadajících na dvacet tisíc majitelů iPhone 4, kterým poskytla záruku.

Shledala výrazný nárůst v počtu nahlášených poškození oproti předchozímu modelu iPhone 3gs — celkově o 68 % — přitom sklo si v prvních čtyřech měsících vlastnictví rozbije o 82 % uživatelů více; absolutně 3,9 % uživatelů. Celkově nahlásí poškození v prvních čtyřech měsících 4,7 % vlastníku iPhone 4 — to je o 70 % více oproti 3gs. Sedmnáct procent všech poškození iPhone 4 připadá na vniknutí tekutiny a pouhé jedno procento činí poškození jiná. Nejméně čtvrtina rozbitých skel připadá na stěnu zadní.

Podíl druhů poškození
Podíl druhů poškození

SquareTrade má zatím údaje za čtyři měsíce od počátku prodeje. Jejich lineární projekcí dospěla k odhadu, že do roka si iPhone 4 poškodí až 15,5 % jeho vlastníků. To se nám zdá nadnesené. Řekněme, že křivka by se mohla ohnout tak k procentům dvanácti — ale i to by bylo dost.

Čísla vyjadřují poškození fyzická a ovšem obsahují pouze případy nahlášené. Předpokládá se, že menší škrábance a praskliny někteří nenahlásí.

Pokud jde o selhání funkce, iPhone 4 je na tom podobně jako iPhone 3gs: nefunkčnost nahlásilo méně než půl procenta majitelů, a SquareTrade zdůrazňuje, že v tomto směru je iPhone jedním z nejspolehlivějších zařízení na trhu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání