Menu
CHIP Speedtest

Ruská rozvědka chce využít sociální sítě k propagandě

11.09.2012 13:35 | Redakce Chip
Ruská rozvědka chce využít sociální sítě k propagandě
Ruská zahraniční informační služba spustila výzkumné projekty zaměřené na monitoring sociálních sítí a blogů a masové šíření informací.

 

Podle informací zveřejněných deníkem Kommersant spustila ruská zahraniční rozvědka hned tři projekty s rozpočtem 30 milionů rublů (více než 18 milionů korun) na monitorování a šíření informací na internetu. Dokončeny mají být do konce roku 2013.

 

První z projektů má prostřednictvím monitorování sociálních sítí a blogů zjistit, jakým způsobem jsou propojeny internetové komunity které šíří informace po síti a jak lze měřit popularitu určité informace šířené online. Další z projektů, nazvaný Monitor-3, má nastavit metody organizace a řízení virtuálních internetových komunit expertů, včetně oběhu informací a reportování.

Na základě výstupů z obou předchozích projektů má vzniknout software Strom-12, schopný automaticky masivně šířit informace prostřednictvím sociálních sítí a ovlivňovat tak veřejné mínění. Storm-12 má také shromažďovat statistiky a vyhodnocovat efektivitu šíření informací. Prostředkem šíření informací prostřednictvím systému Storm-12 mají být nejen sociální sítě v Rusku, ale také v zámoří a v Evropě. Podle deníku Kommersant by měl být software testován právě na evropských zemích z bývalého Sovětského svazu.

Koordinátor ruského centra pro bezpečnější internet Urban Parfentiev prohlásil, že nově vyvíjené systémy mají nahradit zastaralé nástroje propagandy, jako jsou rozhlas a televize, a mají uvádět na pravou míru obraz Ruska šířený západními médii.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání