Menu
CHIP Speedtest

Rychle a levně v cloudu aneb ve vlastním nebi

02.06.2011 14:10 | Redakce Chip
-KOMERČNÍ SDĚLENÍ - Moderní trend cloud computingu nabízí efektivní způsob, jak ušetřit náklady na IT a zvýšit efektivitu práce díky bezpečnému přístupu k datům a aplikacím. Díky Microsoftu snížily náklady již desetitisíce firem od malých živností až po obří korporace.

Počítačové nebe

Tak termín cloud computing s oblibou zlidšťuje Tomáš Koška, který má na starost online služby v Microsoftu. Cloud computing není žádný cizí a tajemný výraz, jeho nasazení ve své podstatě znamená outsourcing IT za využití nových technologií, které zvyšují efektivitu vložených prostředků. Firemní zákazník využívá služby, které jsou dostupné v předem stanovené kvalitě.

Díky efektivnímu využívání dostupné infrastruktury a flexibilitě systému dosahují sami provozovatelé cloudových služeb úspor v řádech desítek procent oproti provozu standardního IT. To se projevuje i v cenách nabízených služeb pro zákazníky. Orientačně zjistit, kolik ušetříte, je možné na stránkách online služeb společnosti Microsoft, které fungují na internetové platformě Windows Azure.

Stejně tak si můžete téměř okamžitě vyzkoušet, jak cloud funguje. Je třeba mít jen bezplatný účet Windows Live, pro jehož založení stačí například platný e-mail Hotmail. I díky této možnosti vyzkoušet si novou technologii získal Microsoft pro Windows Azure za jediný rok 20 000 podnikových zákazníků. Snad ještě větší důraz než na úspory kladou zákazníci na zvýšení efektivity práce díky bezpečnému přístupu k aplikacím a datům v cloudu z mobilních zařízení.

Office 365 za rohem

Cloud computing dokáže ušetřit prostředky nejen velkým firmám, ale i malým podnikům. Ukazuje to cenová struktura nového produktu Office 365, který Microsoft představil v říjnu a naplno rozjede příští rok. Firmy, které mají méně než 25 uživatelů, mohou v rámci Office 365 získat vlastní webovou stránku, přístup k Office Web Apps, e-mail na Exchange Online, služby sdílení dat SharePoint Online a komunikační nástroje Lync Online za 130 Kč na měsíc a uživatele. Větší zákazníci pak získají za přibližně 220 Kč na uživatele a měsíc též inovované verze SharePoint Online, Exchange Online a Lync Online včetně nových nástrojů pro správu uživatelských účtů a dat. Ve formě služby je možné získat v rámci Office 365 také klasické aplikace Microsoft Office, na které jsou firemní uživatelé zvyklí.

Soukromé nebe

Cloud computing znamená přenesení firemních aplikací a dat do prostředí datových center. S tím jsou spojené určité obavy, i když bezpečnost dat a jejich soukromí zaručuje smlouva o poskytování služeb, stejně jako špičkové technologie a pravidla provozu datových center. I tak někteří zákazníci dávají přednost uchování části svých systémů ve vlastním prostředí. Řešením je privátní cloud, který mohou firmy nasadit díky souboru programů a služeb Microsoft Hyper-V Cloud. Privátní cloud pak může sloužit pro provoz kritických aplikací a zároveň může využívat služeb veřejných cloudů – komerčně poskytovaných služeb, jako je například pronájem datových úložišť nebo výpočetního výkonu, který je třeba ve špičkách, jako jsou účetní uzávěrky, nebo v oblasti logistiky a maloobchodu vánoční sezona.

Zjistěte více na www.microsoft.com/cze/cloud.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání