Menu
CHIP Speedtest

Rychlé nalezení a změna proměnných prostředí

13.12.2012 23:25 | Redakce Chip
Rychlé nalezení a změna proměnných prostředí
Celá řada informací o systému a jeho nastavení, jako například cesta k přímému spuštění programu nebo údaje o profilu uživatele, je kontrolována přes proměnné prostředí.

Ty lze sice zobrazit z ovládacích panelů, ale cesta k nim je poněkud komplikovanější. Mnohem rychlejší může být využití příkazové řádky. Pro její spuštění je nejprve nutné do vyhledávacího pole v nabídce Start zadat „cmd“ a stisknout tlačítko Enter.

Základním příkazem je „Set“, který po stisknutí tlačítka Enter zobrazí seznam všech proměnných prostředí. Díky němu můžete rychle zjistit například implicitní složku Windows (Windir), základní cestu pro data aplikací (Appdata) nebo hlavní datovou složku systému (SystemRoot). Naleznete zde také některé systémové informace, jako je jméno počítače (COMPUTERNAME) nebo počet procesorů (NUMBER OF PROCESSORS).

Příkaz „set“ však umožňuje i úpravu hodnot jednotlivých položek. Stačí jen za ním zadat název proměnné, rovnítko a po něm požadované hodnoty jako parametr. Pokud si nejste jisti syntaxí některého příkazu, můžete použít nápovědu dostupnou pomocí parametru „/?“.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání