Menu
CHIP Speedtest

S úniky je nutno předem počítat

01.12.2010 11:42 | Redakce Chip
S úniky je nutno předem počítat
Gartner rozebírá, jak se obchodní společnosti mohou poučit z WikiLeaks.

Úniky dat nelze žádnými opatřeními zcela vyloučit, lepší je předem s nimi počítat. To je závěr společnosti Gartner v odpověď na poslední únik skrze WikiLeaks.

Gartner poukazuje na červ Stuxnet (napadající řídicí systémy), jenž prokázal, že „rozhodnutý špičkový hacker“ pronikne do jakéhokoli systému, i když se průnik zdá nemožný. K tomu vždy musíme připočíst náhodné selhání člověka nebo techniky, anebo zradu. Čeho vyzrazení by mělo důsledky zhoubné, to se prostě vůbec nesmí zaznamenat a dostat do počítače. U všeho ostatního musíme předpokládat, že se ven dostat může.

Pak platí zásada, že co se jednou dostane na internet, rychle se rozšíří (pokud je to dostatečně zajímavé), a přitom už to „z internetu“ nikdy nelze „vymazat“.

Gartner se vyhýbá odsouzení WikiLeaks; výskyt takových počinů nejspíše pojímá prostě jako činitel, se kterým je nutno počítat. Gartner společnostem doporučuje projít si možné scénáře úniku a předem promyslet odpověď na něj, zahrnout možnost úniku do plánování rizik.

Dále doporučuje snížit možnost i přitažlivost úniku větší dobrovolnou otevřeností. Zároveň je toho názoru, že přehnané a necitlivé vládní zásahy v odpověď na WikiLeaks mohou ve veřejnosti jen vyvolat podezření a podnítit úniky další.

Větší otevřenost a nespoléhání na to, že něco lze utajit, by naopak vedla k lepšímu spravování věcí veřejných. To žel není vždy v zájmu těch, kteří je spravují, dodáváme my.

Doporučení společnosti Gartner přichází v době, kdy WikiLeaks ohlásila, že na počátek příštího roku se může „těšit“ jedna velká americká banka.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání