Menu
CHIP Speedtest

Samsung Galaxy S4

08.06.2013 21:05 | Redakce Chip
Samsung Galaxy S4
Na nové verze vlajkové lodi řady Samsung Galaxy S se vždycky těšíme, protože se tradičně jedná o jeden z nejlepších smartphonů s Androidem a jeho podoba a vlastnosti do značné míry ovlivní vývoj těchto zařízení na několik měsíců dopředu. Již z prvních oficiálních fotek bylo zřejmé, že se Galaxy S4 Samsungu povedl, a poté, co jsme jej měli možnost otestovat fyzicky, musíme dodat, že se povedl hodně.

 

 

 

V porovnání s předchozí verzí dokázal Samsung zvětšit úhlopříčku i rozlišení displeje, zrychlit výkon, prodloužit výdrž a přitom snížit hmotnost a rozměry zařízení pod úroveň předchůdce. Galaxy S4 je tak nejmenším, nejtenčím a nejlehčím smartphonem se čtyřjádrovým procesorem a 5“ displejem na trhu.

Tělo Galaxy S4 je vyrobeno ze stejných materiálů jako S3, do ruky sice sedne o něco lépe a displejové části není co vytknout, ale plastový pocit ze zadního krytu zůstává. Tenké a měkké tělo navíc působí křehkým dojmem, čemuž nepomáhá ani vůle ke kroucení, doprovázená jemným praskáním. Pokud se však k tomuto telefonu budete chovat dobře, odmění vás samými superlativy.

Vzhledem k tomu, že ostatní telefony s 5“ displejem a Full HD rozlišením používají LCD displeje, ale Galaxy S4 má OLED, tak jeho zobrazovač vizuálně (hlavně díky neuvěřitelně živým barvám a vysokému kontrastu) působí jako naprosto nejlepší displej na trhu. I když doznal rozšíření úhlopříčky i rozlišení, při laboratorním měření jasu a kontrastu vykázal podobné hodnoty jako panel Galaxy S3, konkrétně jas 320 cd/m2 a šachovnicový kontrast 194:1. U LCD panelů konkurence jsme však naměřili ještě o něco vyšší jas.

Jako jeden z mála smartphonů je vybaven 13Mpx snímačem, takže by výrobce mohl argumentovat, že do ceny tohoto telefonu vlastně zahrnul i cenu slušného digitálního kompaktu. Realita je taková, že za dobrých světelných podmínek je Galaxy S4 srovnatelný s kompakty na cenové úrovni okolo 4 000 Kč. Slušné fotografie pořizuje i v interiéru prosvíceném denním světlem, ve tmavých prostorách vykazuje viditelný šum, znatelný i na malém displeji telefonu. Ano, Galaxy S4 nahradí levný digitální kompakt. Vynikajícím způsobem zvládá i dávkové snímání, při kterém umí zaznamenat za 5 sekund až fázových 20 fotografií (s rozlišením 2 322 x 4 128 bodů).

Jedním z hlavních lákadel tohoto smartphonu je bohatá nabídka „vychytávek“ pro ulehčení jeho ovládání. V praxi jsou ale vhodné spíše pro to, abyste se s nimi blýskli před známými, kteří S4 ještě nemají, protože sami je za pár dní vypnete a už je asi ani zapínat nebudete. Určitý potenciál do budoucna slibuje inteligentní sledování očí uživatele, které řídí skrolování po internetových stránkách nebo pozastavování či spouštění videa. Při pohledovém ovládání skrolování ale musíte kývat hlavou, není přesné, někdy nejde pohyb zastavit, jindy nejde pohyb spustit. Zastavování videa v případě, že odvrátíte oči od displeje, funguje ještě rušivěji. Praktický význam nevidíme ani v možnosti ovládat telefon pohybem prstů nad displejem, protože ten už podporuje i ovládání v rukavicích. Praktickou drobností je infračervený port, pomocí kterého můžete telefonem ovládat domácí elektroniku.

Výkon čtyřjádrového procesoru je bezkonkurenční. Náročný test 3DMark jej ohodnotil 10 963 body (9 649 výpočetní výkon CPU, 11 369 bodů grafika), přičemž herní scénář Ice Storm běžel bez trhání s frekvencí přes 50 fps.

Michal Bareš

Shrnutí testu:

Práce s Galaxy S4 je radost. Je to špičkový telefon, který disponuje výpočetním výkonem, na jaký jsme nebyli ještě před pár lety zvyklí ani u stolních počítačů. Displej je výborný, výdrž dostačuje na dva dny obyčejného používání nebo jeden den extrémní zátěže. Jedinou otázkou zůstává vysoká cena. Ta ale prostě odpovídá tomu, že máte v ruce jeden z nejlepších smartphonů současnosti.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání