Menu
CHIP Speedtest

Saúdská Arábie protestuje proti novým doménám

19.08.2012 18:20 | Redakce Chip
Saúdská Arábie protestuje proti novým doménám
Saúdský úřad pro komunikační a informační technologie předložil sdružení ICANN hned několik stížností proti žádostem o registraci nových generických domén nejvyšší úrovně.

V současné době běží lhůta, během které lze podávat námitky proti žádostem o zavedení nových generických domén nejvyšší úrovně (gTLD). Po americké křesťanské organizaci Morality in Media, které se nelíbí domény .sex, .porn a .adult, podala několik protestů i Saúdská Arábie, zastupovaná svým úřadem pro komunikační a informační technologie. Konzervativní arabské velmoci se nelíbí zejména doména .gay a několik dalších nových gTLD. O doménu .gay přitom usilují čtyři různí žadatelé.

 

Saúdský úřad argumentuje prohlášením, že propagace homosexuality je útokem na kulturu a morálku muslimských zemí. Přímo v Saúdské Arábii je pak homosexualita ilegální a výjimkou nejsou ani přísné tresty pro homosexuály či bisexuály, kterých jsou údajně v zemi bezmála 2 miliony. Saúdským uživatelům je také blokován přístup na stránky s homosexuální tematikou.

 

Další protesty podal saúdský úřad proti doménám .sex, .virgin, .sucks, .dating a .baby, jelikož by mohly sloužit k provozu stránek se sexuální tematikou. Podotkněme, že o doménu .virgin zažádala pouze stejnojmenná firma, provozující mj. i hudební vydavatelství nebo leteckou dopravu.

Arabským protestům pak nezůstaly ušetřeny ani domény .tattoo (protože tetování je v rozporu s islámem), .wine a .vodka (mohly by vést k propagaci konzumaci alkoholu) i .africamagic (jelikož evokuje africkou černou magii). Žadatelem o doménu .africamagic je jihoafrický provozovatel televizního vysílání.

ICANN bude přijímat další připomínky a stížnosti k žádostem o nové generické domény nejvyššího řádu až do 26. září letošního roku.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání