Menu
CHIP Speedtest

Sbohem, hesla...

11.06.2013 10:55 | Redakce Chip
Sbohem, hesla...
Útoky hackerů a hardwarové a softwarové zranitelnosti představují hrozbu pro vaše internetové účty. Co tedy dělat? Uložit si heslo do bezpečí na USB disk, nebo jeho ochranu vzdát?

Velmi oblíbená rada pro zabezpečení hesel pochází od vědce Clifforda Stolla: „Chovejte se ke svému heslu jako ke kartáčku na zuby: pečlivě ho vybírejte, nenechávejte ho nikde ‚válet‘ a měňte ho každých šest měsíců.“ Neodpustíme si ještě komentář k obecným tipům na téma bezpečnosti hesel – podle expertů mají přibližně stejný efekt jako výroky v čínských koláčcích štěstí. Pocit pohody z jejich lehce stravitelné moudrosti je vysoký, jejich skutečný ochranný efekt ale poměrně nízký. Obecné tipy pro hesla ke komplexnímu světu se stovkami oblíbených webů, internetových obchodů, aukčních serverů či bank jsou příliš zjednodušující.

Faktem je, že v praxi člověk nemůže mít všechna hesla doma jako zubní kartáčky. Obvykle je uživatelé ukládají v prohlížeči nebo na serverech samotných webových služeb. Ty jsou ale často „pod palbou“ hackerů, a i když uživatel zachová maximální obezřetnost, stejně nemá jistotu, že se jeho heslo nedostane do jejich rukou. Své zkušenosti s tím mají například návštěvníci webů Sony, Yahoo, Gamigo, LinkedIn nebo naposledy i Evernote. V některých případech zkrátka nezáleží, zda máte jako heslo 12345, nebo složitou kombinaci čísel, písmen a speciálních znaků. Ve světle těchto skutečností je ale nutné přiznat, že během několika posledních měsíců většina firem na ochraně dat svých zákazníků značně zapracovala a dá se očekávat, že nejslabším článkem bude opět uživatel.

Další podrobnosti najdete v článku v Chipu 7/2013.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání