Menu
CHIP Speedtest

Seriál Digitální náboženství: Wiki

06.04.2012 00:26 | Redakce Chip
Seriál Digitální náboženství: Wiki
V dalším pokračování našeho seriálu o téměř náboženských fenoménech moderního IT světa jsme se zaměřili na server Wiki, pod jehož křídly najdeme nejen světoznámou encyklopedii Wikipedia, ale i kontroverzní server WikiLeaks a další...

V roce 1994 přemýšlel americký programátor Ward Cunningham, jak nazve svůj nový program. Jeho software měl umožnit komukoliv snadné publikování vlastních textů na internetu, aniž by se uživatelé museli zdlouhavě učit tehdy poměrně složité programování webových stránek. V té době byl internet ještě hodně mladý a uživatelé neměli k dispozici jednoduché grafické editory jako v současné době. První běžní uživatelé se o existenci něčeho jako World Wide Web dozvěděli až koncem roku 1993.

Cunningham si vzpomněl na dovolenou strávenou na Havaji. Na mezinárodním letišti v Honolulu si všiml tranzitních autobusů převážejících cestující mezi terminály. Říkalo se jim Wiki-Wiki busy, a to podle havajského výrazu „wiki“, který znamená „rychle“. (I když většina cestujících si paradoxně stěžovala, že tyto přes čtyřicet let staré autobusy bez klimatizace byly příšerně pomalé a nepohodlné. Dnes je pro větší pohodlí cestujících bohužel nahradily pohyblivé chodníky).

Cunninghamovi se toto slovo zalíbilo a své webové stránky tedy pojmenoval WikiWikiWeb. Mohlo by se zdát, že Wiki web tehdy nemohl být nijak zajímavý, ale uživatelé, kteří jej objevili, se na něj začali vracet a oblíbili si množství odkazů, které se na něm shromažďovaly. Pomocí Wiki mohli uživatelé vytvářet vlastní obsah, mohli mezi sebou diskutovat a brzy se z něj měl stát zlatý důl a ideální nástroj spolupráce uživatelů roztroušených po celém světě a spojených pouze prostřednictvím virtuální sítě, fungující s určitým časovým zpožděním.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání