Menu
CHIP Speedtest

Serif Digital Scrapbook Artist

29.04.2010 21:00 | Redakce Chip
Serif Digital Scrapbook Artist
Na vytváření listů do fotoalb, přání, pohlednic nebo třeba pozvánek nepotřebujete drahý program, vystačíte si se snadno použitelnou aplikací z Chip DVD 5/10, vybavenou kvalitními šablonami a šikovnými funkcemi.

Plná verze programu Digital Scrapbook Artist vám pomůže s vytvářením různých typů grafických výstupů z vlastních fotek a další grafiky. Zcela zdarma si můžete stáhnout několik šablon pro různé příležitosti a na jejich základě pak vytvářet třeba listy do fotoalb, pozvánky, pohlednice nebo například osobní přání. Kromě volně použitelných grafických prvků můžete využít i nástroje na kreslení, vkládání textů, práci s vrstvami, stínování, překrývání či zarovnávání a mnoho dalších funkcí. Připravenou grafiku lze vytisknout, uložit v běžných obrázkových formátech (třeba pro odeslání po internetu) nebo ve speciálním formátu aplikace Digital Scrapbook Artist pro pozdější úpravy.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Digital Scrapbook Artist, která byla uvolněna pro bezplatné používání. Komerční verze programu Digital Scrapbook Artist 2 obsahuje navíc nový editor fotografií, nástroje na odstranění pozadí ze snímků, kreslení, práci s vrstvami a další efekty či filtry. Podporován je také export do formátu PDF a k dispozici jsou i další grafické šablony. Na Chip DVD je dále připravena rozsáhlá knihovna témat/šablon pro tvorbu nejrůznějších pohlednic a přání.

Jak začít: Kreativitou překypuje už úvodní nabídka, kde se nabízí šablony, návody nebo tvorba bez předlohy.
Jak začít: Kreativitou překypuje už úvod, kde se nabízí šablony, návody nebo tvorba bez předlohy.

Při svém prvním spuštění otevře Digital Scrapbook Artist uvítací okno s tlačítky pro přístup k základním funkcím programu. Pomocí tlačítka »Start with a theme« můžete rovnou začít grafickou tvorbu s pomocí připravených témat. Tlačítko »Start with a blank page« otevře prázdnou stránku pro volnou tvorbu. Pomocí »Open Saved Work« se dostanete k dříve uloženým výtvorům a »Online tutorials« otevře okno s návody na práci s programem Digital Scrapbook Artist. Uvítací okno můžete samozřejmě deaktivovat pomocí označení volby »Don’t show this wizard again«.

 

 

 

Důležité: Užitečné šablony

Nejjednodušší je začít tvorbu pomocí připravených šablon. Z úvodní nabídky proto vyberte možnost »Start with a theme«. Otevře se prohlížeč připravených témat, kde si jednak

Výběr šablony: Bezplatné šablony je třeba stáhnout z webových stránek programu a instalovat je.
Výběr šablony: Bezplatné šablony je třeba stáhnout z webových stránek programu a instalovat je.

můžete vybrat velikost stránky vytvářené grafiky (přání, pohlednice atd.) pomocí nabídky »Page Size« a pak samozřejmě i zvolit některou z dostupných šablon. Šablony instalované v počítači najdete v oddílu »My Digikits«.

Na Chip DVD je dále připravena rozsáhlá knihovna témat/šablon pro tvorbu nejrůznějších pohlednic a přání (seznam). Jde o identické knihovny, které jsou k dispozici ke stažení po internetu ze serveru www.daisytrail.com. Jde celkem o cca 700 MB, které zájemce nemusí stahovat a najde je připravené přímo na DVD k instalaci do programu. Zavřete aplikaci Digital Scrapbook Artist a spusťte vybraný instalační balíček. Nové téma se automaticky instaluje a v programu jej při dalším spuštění najdete mezi »My Digikits«. Ve výběru pak můžete označit i více různých rozložení jedné šablony (např. pro více stránek fotoalba) a vše otevřít tlačítkem »Done« k dalším úpravám.

Další bezplatně použitelné šablony z oddílu »Featured Free DaisyTrail.com Digikits« je třeba stáhnout a instalovat. Před tím je ale nutné se zdarma zaregistrovat na serveru www.daisytrail.com. Po kliknutí na šablonu se zobrazí ještě nabídka různých výchozích rozložení grafických prvků (je-li k dispozici). Klikněte na vybraný typ designu a v okně s jeho popisem potvrďte jeho stažení »Download«. Otevře se stránka DaisyTrail.com, kde si po přihlášení (viz instalace a registrace) můžete téma vybrané pod nabídkou »Free Digikits« stáhnout jako instalační balíček (»Download for Scrapbook Artist«). Vybrané téma si můžete stáhnout také jako ZIP archív, obsahující všech prvky grafiky (PNG Files Download) a po rozbalení je používat pro tvorbu grafiky nejen v programu Digital Scrapbook Artist, ale i v jiných grafických editorech. Nabídku bezplatně použitelných šablon na stránkám DaisyTrail.com se vyplatí sledovat pravidelně, je totiž průběžně aktualizována. V okně s výběrem šablon je vpravo dole banner, směřující na stránky DaisyTrail. Další šablony je samozřejmě možné si i koupit.

Nabídka na webu: Po vytvoření účtu je možné stahovat šablony jako instalační balíčky.
Nabídka na webu: Po vytvoření účtu je možné stahovat šablony jako instalační balíčky.

Vytváříme grafiku

Po výběru šablony nebo při zvolení nové, prázdné stránky se můžete pustit do vlastní tvorby. Hlavní okno programu Digital Scrapbook Artist je rozděleno na několik částí – nahoře samozřejmě najdeme panel s nástroji a vpravo jejich nastavení. Důležité jsou ovšem panely v levé části, které obsahují prvky použitelné ve vytvářené grafice.

Do panelu »Photos« si pomocí tlačítka »Add« vložte fotografie a obrázky, které chcete použít. Podporován jsou všechny běžné formáty (JPG, PSD, TIF, PNG ad.). Panel »Embellishments« je určený pro grafické prvky. Tlačítkem »Add« otevřete galerii grafiky, kde najdete jednak prvky obsažené ve vybrané šabloně a pak také volně použitelné prvky (označené jako »Free«) nebo prvky k zakoupení (»Shop«). Označte vybrané prvky myší a pro jejich import do panelu »Embellishments« použijte tlačítko »Done«. Stejně fungují i další panely s pozadími (»Backgrounds«), rámečky (»Frames«), výplněmi (»Materials«) a písmeny (»Letters«). Grafické prvky ze seznamů stačí jednoduše myší přetáhnout do vytvářené grafiky a zde s nimi můžete dále volně pracovat.

Speciální funkce má panel »Layouts«. Obsahuje rozložení stránek, obsažená v šabloně. Pokud tedy například vytváříte fotoalbum, může mít každá jeho stránka jiné výchozí rozložení fotek s dalších grafických prvků. Novou stránku se zvoleným rozložením vytvoříte jednoduše tak, že šablonu z panelu »Layouts« přetáhnete myší do panelu »Pages« ve spodní části okna programu Digital Scrapbook Artist. Právě v tomto panelu také najdete tlačítka na přidávání a odebírání stránek, jejich kopírování a přesouvání.

Grafické prvky: Šablony obsahují i grafické prvky, volně použitelné ve vytvářené grafice.
Grafické prvky: Šablony obsahují i grafické prvky, volně použitelné ve vytvářené grafice.

Detailní úpravy

Po výběru šablony, rozvržení stránek, vložení fotek a dalších grafických prvků nezbývá než doladit konečnou podobu vytvářené grafiky fotoalba nebo třeba pohlednice. V panelu nástrojů jsou k dispozici funkce na vkládání geometrických tvarů, textu nebo kreslení. Paleta nástrojů je ve verzi omezena, proto nejsou dostupné nástroje na vyplňování objektů, ořezávání, gumování a některé další (jsou deaktivovány a překryty bannerem vyzývajícím k pořízení placené verze programu).

Na detailní nastavení barev, je připraveno hned několik nástrojů v pravé části okna programu, pod záložkou »Color«. Druhá záložka ve stejném panelu (»Line«) slouží k nastavení vlastností nakreslených objektů (typ čáry, tloušťka atd.). Zapomenout nemůžeme

Bohatá sada nástrojů: I v bezplatné  verzi najdete více než dostatek nástrojů na vypilování grafiky.
Bohatá sada nástrojů: I v bezplatné verzi najdete víc než dost nástrojů nejen na vypilování grafiky.

ani na panel »Effects«, kde se nabízí především stínování objektů, a panel »Layers« na správu vrstev grafiky. Další panel s trojicí záložek obsahuje funkce na určování pořadí objektů, jejich převracení a prolínání (»Arrange«), změnu tvaru či další transformace (»Transform«) a zarovnání (»Align«). Zcela vpravo dole pak najdeme ještě tlačítka různých typů zobrazení celé grafiky i jednotlivých prvků.

Uložení a export

Připravenou grafiku můžete samozřejmě uložit do souboru ve speciálním formátu aplikace Digital Scrapbook Artist, ke kterému se můžete kdykoli později vrátit a dále s ním pracovat. Vedle toho se nabízí export do obrázků ve formátech JPG, PNG, BMP nebo WDP (Windows HD Photo) s nastavením kvality (kde je to možné, i průhlednosti). Export do PDF nabízí jen placená verze programu Digital Scrapbook Artist 2.

Při vyzkoušení plné verze programu Digital Scrapbook Artist z Chip DVD sami poznáte, jak jednoduché je vytvářet s ním přání, pohlednice, listy do fotoalb i další grafiku. Nepochybně si jej oblíbíte.

Uveřejněno na Chip DVD 5/10.

 

 

 

 

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání