Menu
CHIP Speedtest

Šifrované soubory v systémovém vyhledávání

27.05.2013 16:55 | Redakce Chip
Šifrované soubory v systémovém vyhledávání
Zašifrované soubory Windows standardně neindexují, takže je hledací funkce nemůže najít. I když jsou zašifrované soubory primárně z vyhledávání vyloučeny z bezpečnostních důvodů, příliš praktické to není.

Naštěstí ale můžete zásahem do systémového registru stanovit, že mají být indexovány všechny obsahy. Bezpečnost přesto zůstane zaručena, neboť Windows zobrazí nálezy zašifrovaných souborů jen v případě, že k nim má uživatel přístupová práva.

Do vstupního pole nabídky Start napište »regedit« a stiskněte [Enter]. Ověřovací dotaz Řízení uživatelských účtů potvrďte tlačítkem »Pokračovat« nebo pod Windows 7 tlačítkem »Ano«. V editoru registru navigujte na klíč »HKEY_LOCAL_MACHINESoftwarePoliciesMicrosoftWindows«. Příkazem »Úpravy | Nový | Klíč« vytvořte podklíč »Windows Search« a označte jej. V pravé části okna otevřete »Úpravy | Nový | Hodnota DWORD«, jako označení zadejte »AllowIndexingEncryptedStoresOrItems« a stiskněte [Enter]. Na novou položku teď dvojitě klikněte, její hodnotu nastavte na »1« a potvrďte tlačítkem »OK«. Editor registru zavřete. Na úplnou funkčnost si musíte nějakou dobu počkat, poněvadž Windows teď na pozadí všechny soubory kompletně znovu indexují. Proto byste také jednou provedené nastavení už pokud možno neměli měnit.

V zásadě můžete toto nastavení zařídit také přizpůsobením indexovacích voleb v Ovládacích panelech. Za tím účelem zvolte v Ovládacích panelech pod Vistou »Klasické zobrazení« respektive pod Windows 7 »Zobrazit podle: Velké ikony«. Potom postupně dvojitě klikněte na »Možnosti indexování« a jednou na »Upřesnit«. Aktivujte kartu »Nastavení indexování«. Tam můžete rovněž zvolit »Indexovat šifrované soubory« a potvrdit tlačítkem »OK«. Cesta přes systémový registr má ovšem jednu přednost: nastavení definované jako zásadu už uživatel nemůže prostřednictvím indexovacích voleb změnit.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání