Menu
CHIP Speedtest

Sketch Drawer 1.2

26.05.2013 22:00 | Redakce Chip
Sketch Drawer 1.2
Uveřejněno na Chip DVD 06/13.

Plná verze programu Sketch Drawer 1.2 z Chip DVD slouží k převádění digitálních fotografií v běžných formátech do podoby perokreseb či jiných typů výkresů. Taková úprava fotek se vám může hodit při mnoha příležitostech, například když vytváříte originální fotoalba, přání, pozvánky či jiné grafické výstupy. Proces úpravy snímků je velmi snadný a nevyžaduje žádné zvláštní znalosti grafické tvorby. V programu si jednoduše otevřete snímky určené ke zpracování, zvolíte některý z grafických stylů a případně nastavíte i další parametry, jako je barevnost, použitý vzor výplně bílých ploch nebo sílu kresby. Sketch Drawer následně vypočítá výsledný efekt a umožní vám i další úpravy připravovaného grafického výstupu.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Sketch Drawer 1.2, která svojí funkční výbavou zcela odpovídá aktuální komerční edici programu s cenou licence kolem 600 Kč. Pro neomezené používání programu vám stačí provést jednoduchou registraci na internetu. Na rozdíl od zakoupené licence aplikace Sketch Drawer ovšem nebudete mít k dispozici technickou podporu výrobce, ani budoucí aktualizace programu.

Snadné ovládání: Veškeré úpravy snímků se odehrávají v jediném okně programu Sketch Drawer pomocí funkcí v panelu »Nástroj«.
Snadné ovládání: Veškeré úpravy snímků se odehrávají v jediném okně programu Sketch Drawer pomocí funkcí v panelu »Nástroj«.

Pokud se vám uživatelské rozhraní programu Sketch Drawer nepřepne automaticky do češtiny, použijte nabídku »Tools | Options« a pak si v nově otevřeném okně zvolte z nabídky mnoha dostupných jazyků češtinu. Jazyk uživatelského rozhraní se přepne ihned, bez nutnosti program restartovat.

V programu Sketch Drawer můžete pracovat s fotkami a obrázky v dlouhé řadě běžných i méně často používaných formátů. Kromě snímků ve formátu JPG tak můžete pomocí tlačítka »Vybrat soubor« zvolit například i soubory ve formátech BMP, GIF, PNG, TIF, TGA, PSD a dalších. Otevřít můžete i více souborů současně, jejich náhledy se pak zobrazí v pruhu na levé straně okna programu. Bohužel, funkce na hromadné zpracování nepracuje správně, takže je nutné každou fotografii upravovat zvlášť.

Náhled efektů: Pro lepší představu o funkci konkrétního efektu je k dispozici náhled vzorového snímku.
Náhled efektů: Pro lepší představu o funkci konkrétního efektu je k dispozici náhled vzorového snímku.

Úpravy snímků

V hlavním okně programu Sketch Drawer si pomocí tlačítek s lupou můžete nastavit optimální zobrazení upravované fotografie a pak se rovnou pustit do používání nástrojů na úpravy.

V nabídce »Přednastavení« najdete necelou dvacítku grafických stylů (perokresba, výkres, pastel…), které lze na upravovanou fotografii aplikovat. Popisky stylů často nejsou úplně vypovídající, takže se vám bude velmi hodit náhled ukázky aplikace efektu na vzorový snímek. Podobný náhled bychom uvítali také u dalších funkcí, zde se ovšem musíte spolehnout na vlastní představivost a trochu si zaexperimentovat. Moc vám nepomohou ani poměrně nejasné popisky.

Upravovat můžete například styl provedení kresby (»Hrana síla«), výplně (»Výplně bílé plochy«) nebo úroveň detailů (posuvník »Detail«). Zajímavé je také například zapojení barev, které je nejprve třeba aktivovat označením předvolby »Barvy | Použití«. Pak klikněte na barevný čtvereček vedle předvolby »Barevný posun« a zvolte si barvu, do které bude výsledná kresba laděna.

Hotová skica: Výpočet úpravy snímku trvá delší dobu, vzhled výsledku pak můžete měnit přenastavením parametrů.
Hotová skica: Výpočet úpravy snímku trvá delší dobu, vzhled výsledku pak můžete měnit přenastavením parametrů.

Zapojte barvy: Použití barev přináší další možnosti kreativní tvorby v programu Sketch Drawer.
Zapojte barvy: Použití barev přináší další možnosti kreativní tvorby v programu Sketch Drawer.

Úpravy snímků podle provedených nastavení neprobíhají v reálném čase. Pro jejich aplikaci je třeba kliknout na tlačítko »Spustit« a vyčkat, než program Sketch Drawer vypočte podobu výsledné fotografie. I na relativně výkonném počítači si můžete na výsledek chvilku počkat. Provedená úprava samozřejmě není definitivní – můžete dále nastavovat parametry a pomocí tlačítka »Spustit« přepočítávat výsledek. V provedených změnách se také můžete pohybovat pomocí tlačítek »Vrátit zpět« a »Opakovat«, připravených v hlavní nabídce funkcí programu Sketch Drawer.

Podpora formátů: Upravené snímky můžete ukládat v mnoha různých formátech.
Podpora formátů: Upravené snímky můžete ukládat v mnoha různých formátech.

Uložení kresby

Prováděnými úpravami samozřejmě program Sketch Drawer nepřepisuje zdrojové fotografie. Vytvořenou kresbu je tedy třeba zvlášť uložit. K tomu slouží tlačítko »Uložit jako«, kterým otevřete okno s výběrem umístění ukládaného souboru a volbou jeho názvu a použitého formátu. Opět můžete použít dlouhou řadu různých typů grafických formátů, jako je JPG, PNG, TGA, PCX, TIF a mnoho dalších. Při ukládání pamatujte na to, abyste snímek upravený v programu Sketch Drawer uložili pod jiným názvem nebo do jiné složky a nepřepsali si soubor s originální fotografií.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání