Menu
CHIP Speedtest

SKRYTÉ FUNKCE souborového systému NTFS

13.04.2012 08:20 | Redakce Chip
Souborový systém ve Windows skrývá mnoho možností. Využijte jeho funkcí ve svůj prospěch – třeba pro inteligentní zálohování.

Zatímco pro většinu uživatelů je propojení souborů přes LNK soubory (tzv. zástupce) běžnou záležitostí, skoro nikdo nezná speciální formy NTFS odkazů – junctions, hardlinks a symbolické odkazy. Symbolický odkaz pracuje podobně jako propojení, nachází se ale přímo v souborovém systému a odkazuje tam na vlastní cílový soubor. Na rozdíl od metody LNK souborů může se symbolickými odkazy bez problémů zacházet každý program. Junction je varianta takového odkazu a slouží k propojení složek. S ní se dají například data cílové složky odsunout na jinou jednotku – při dodržení obvyklé přístupové struktury. A konečně hardlink je zakotven hluboko v souborovém systému a stará se o to, aby různé položky poukazovaly na tentýž soubor. Jelikož se všechny položky vztahují ke stejnému souboru, mohou být hardlinks zakládány jen na jednotce, která obsahuje cílový soubor.

Správa NTFS propojení

Jak teď vlastně poznat, které ikony označují skutečné pravé složky, a které jsou jenom (jako také vždy uzpůsobené) odkazy? Jednak je ve Windows k dispozici nástroj mklink. Ten vám zjedná první přehled a také umí zakládat, zpracovávat a odstraňovat propojení. Jako nástroj příkazového řádku je však poněkud nepohodlný. Komfortnější variantu pak nabízí bezplatný Link Shell Extension. Nejprve stáhněte a nainstalujte potřebné DLL soubory dvojitým kliknutím na »vcredist_x86.exe«. Potom nainstalujte samotný nástroj. Na konci postupu se automaticky restartuje Průzkumník. Nástroj se do Průzkumníka integruje jako rozšíření shellu. V něm také pod Windows 7 při zobrazení systémových souborů označí definované junctions ikonou řetězu. V dalším průběhu se všechna propojení souborového systému dají pohodlně zpracovat myší.

Zřízení inkrementálních záloh složek

Zajímavým příkladem praktického použití vlastnoručně vytvořených NTFS propojení je funkce »DeLorean Copy« v Link Shell Extension. Touto funkcí vytvoříte paměťově úsporné inkrementální zálohy složky. Tímto způsobem vytvořené kopie vždy poskytují plný přístup ke stavu dat v daném okamžiku. Přitom se ovšem nově ukládají jen skutečně změněná data, všechny ostatní obsahy odkazují prostřednictvím hardlinků na nezměněný datový fond. Zde krok za krokem ukážeme, jak můžete propojení souborového systému vypátrat „palubními“ prostředky, a dokonce je sami založit. V dalších krocích objasníme základní funkční principy Link Shell Extension, takže se budete moci hned pustit do díla.

Jak na to

SKRYTÉ FUNKCE souborového systému NTFS
JAK NA TO
1 PROPOJENÍ TEXTOVÝCH SOUBORŮ PŘES MKLINK
Pomocí příkazu mklink můžete systémovými prostředky sami etablovat propojení k jednotlivým souborům. Za příkazem »mklink« prostě zadejte – jak je patrné na obrázku – odkazovou a cílovou cestu.
2 VLASTNÍ TVORBA NTFS ODKAZŮ
Chcete li sami zakládat propojení, použijte příkaz příkazového řádku »mklink« s parametry »/D«, »/J« nebo »/H«. Pro adresáře byste měli z důvodů kompatibility použít junctions.
3 INSTALACE DLL SOUBORŮ MICROSOFTU
Nejprve zaveďte a nainstalujte potřebné DLL od Microsoftu ze souboru »vcredist_x86.exe«. Bezpodmínečně použijte verzi (32 nebo 64 bitů), která odpovídá vaší nainstalované verzi Windows.
4 ROZŠÍŘENÍ PRŮZKUMNÍKA
Nainstalujte Link Shell Extension. Na závěr se restartuje Průzkumník. Nástroj se integruje jako rozšíření shellu.
5 NOVÝ VZHLED
Od této chvíle jsou při zobrazování systémových souborů všechny definované junctions, hardlinks a symbolické odkazy označeny různými ikonami.
6 ZALOŽENÍ VLASTNÍHO ODKAZU
Nejprve najděte budoucí cíl. Potom pravým tlačítkem myši klikněte na považovanou položku a v místní nabídce zvolte příkaz »Pick Link source«.
7 URČENÍ ZDROJE
Nyní navigujte na složku, v níž chcete propojení založit, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a aktivujte kontextový příkaz »Drop as...«.
8 URČENÍ TYPU ODKAZU
Pomocí »DeLorean Copy« vytvořte obraz složky. Při každém opakování této procedury nástroj vytvoří kopii složky s časovým razítkem – tedy jakousi ruční „kvazizálohu“.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání