Menu
CHIP Speedtest

Snadná omlazovací kúra starého notebooku

15.03.2012 14:40 | Redakce Chip
Snadná omlazovací kúra starého notebooku
Určitě potřebujete nový notebook? Místo nákupu nového můžete omladit ten starý. Je to snadné, ukážeme vám, jak na to...

Upgrade notebooku není vůbec tak složitý, jak se vám může zdát. Krok za krokem vám ukážeme, jak lze dva roky starý notebook snadno omladit tak, že bude rychlejší než aktuální nové modely, a přitom vás bude upgrade stát mnohem méně peněz než nákup celého nového notebooku. Výměna některých komponent je u notebooků totiž skoro stejně snadná jako u stolních počítačů, jen s tím rozdílem, že v notebooku je méně místa. Nejvyšší výkonnostní nárůst dá staršímu notebooku osazení SSD diskem a větší kapacitou operační paměti. SSD disk s flashovými paměťovými buňkami je totiž výrazně rychlejší a spolehlivější než starý magnetický disk a díky zvýšené kapacitě operační paměti bude notebook reagovat mnohem svižněji než dříve.
Dalším problémem, který často trápí starší notebooky, je trhané přehrávání videa ve vysokém rozlišení. Dva roky starý notebook ale bude již pravděpodobně obsahovat interní mini-PCI slot, který lze osadit hardwarovým dekodérem HD videa. Tímto způsobem lze snadno přetvořit starší pomalý notebook v moderní multimediální mašinu. Upgradovat dále můžete i optickou mechaniku. Místo starší DVD vypalovačky lze instalovat nový Blu-ray modul, díky němuž budete moci přehrávat filmy ve vysokém rozlišení nejen na displeji notebooku, ale i na moderní velkoplošné televizi. A když už je řeč o displeji, pokud se vám přestal líbit vysoce lesklý povrch displeje, který sice vypadá lépe při sledování filmů, ale prakticky se na něm nedá pracovat, poradíme vám, jak pomocí speciální fólie udělat z lesklého displeje matný.
Vhodné notebooky můžete pomocí několika jednoduchých kroků osadit GPS přijímačem nebo UMTS/3G modemem pro rychlý mobilní přístup k internetu. Novější notebooky budou po našem upgradu schopny bezdrátově přehrávat video a fotografie na domácím televizoru. U všech notebooků starších dvou let pak doporučujeme pečlivou čisticí kúru vnitřních prostor šasi, po které se zlepší odvod tepla, sníží se hlučnost systému a díky nižší teplotě uvnitř skříně se rovněž prodlouží životnost notebooku.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání