Menu
CHIP Speedtest

Snadné přetaktování procesoru pomocí softwaru pro Windows

11.10.2012 12:20 | Redakce Chip
Snadné přetaktování procesoru pomocí softwaru pro Windows
Místo přepínání jumperů nebo ladění procesoru pomocí funkcí BIOS můžete pro přetaktování procesoru použít software CPUCooL.

Program najdete například na stránkách http://tinyurl.com/bsgn7qy. Funguje pod operačními systémy Windows XP, Vista a 7. Nástroj zobrazuje informace o aktuálním stavu procesoru, ale můžete pomocí něj sledovat i frekvenci sběrnice FSB. Pro zprovoznění sledování a změny frekvence však budete muset zjistit parametry PLL čipu umístěného na základní desce (výrobce, typ – hlavních výrobců je jen několik). Najdete ho většinou u slotu PCI-E/AGP. Jde o hlavní čip, který řídí frekvenci sběrnice FSB. V mnoha případech však program funguje i bez zjištění těchto informací. Program CPUCooL je shareware a zdarma ho můžete používat tři týdny. Pokud ho budete chtít používat delší dobu, musíte se zaregistrovat a zaplatit cca 18 USD. „Očesaná“ verze je pak k dispozici ve formě programu CPUFSB, který umí měnit pouze frekvenci sběrnice FSB. Cena je ale stejná. Starší programy, jako například SoftFSB nebo CPUBoost, byly navrženy pro starší verze Windows, navíc nepodporují novější verze čipů základních desek, takže vám už většinou nebudou vyhovovat. Program CrystalCPUID zase není primárně určen k přetaktování procesoru, a není tedy alternativou programu CPUCooL. Podaří-li se vám pomocí programu CrystalCPUID procesor přetaktovat, ten pak ignoruje moderní funkce úspory energie (obejde tyto funkce) nových procesorů, jako je SpeedStep u procesorů Intel nebo Cool’n’Quiet procesorů AMD. Tyto technologie zajišťují, že procesor běží na své maximální taktovací frekvenci jen v případě vytížení a v ostatních případech je schopen svoji frekvenci snížit. Pokud procesor přetaktujete pomocí CrystalCPUID, procesor neustále běží na co nejvyšší výkon – to má vliv nejen na spotřebu, ale i na hlučnost, která souvisí s chlazením procesoru. Program je kromě toho schopen zvýšit i napětí procesoru.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání