Menu
CHIP Speedtest

Soda PDF 5 Standard

28.05.2013 22:00 | Redakce Chip
Soda PDF 5 Standard
Uveřejněno na Chip DVD 06/13.

Plná verze programu Soda PDF 5 ve výbavě Standard obsahuje bohatou nabídku funkcí pro práci s obsahem PDF dokumentů. Soda PDF funguje samozřejmě i jako čtečka PDF souborů, ale zajímavé jsou především funkce na úpravu textového i grafického obsahu, zvýrazňování textů nebo třeba přidávání komentářů. Navíc nechybí ani možnost vytváření zcela nových PDF dokumentů s texty, obrázky a třeba i interaktivními formuláři. Vhod přijdou také funkce na převod PDF souborů do podoby běžných dokumentů, se kterými pak můžete pracovat ve Wordu, či HTML stránek. Konverze funguje i obráceně, nové PDF dokumenty tak můžete vytvářet i z různých typů souborů nebo z předloh sejmutých pomocí skeneru. Dalších funkcí bychom mohli jmenovat ještě dlouhou řadu.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Soda PDF 5 Standard, která svými funkcemi odpovídá stejnojmenné komerční edici programu s cenou licence ve výši asi 1 300 Kč. Pro neomezené použití plné verze programu vám stačí provést jednoduchou registraci. Soda PDF má ještě další edice, včetně nejvyšší varianty, označené jako Pro + OCR. Tato verze obsahuje například i funkce na rozdělování PDF dokumentů na více částí a ukládání jednotlivých stránek, spojování PDF dokumentů nebo jejich šifrování a zabezpečení heslem. Do výbavy této nejvyšší verze pak patří i OCR, tedy funkce na rozpoznávání znaků ve skenovaných dokumentech.

Pásy karet: Soda PDF používá rozložení ovládacích prvků důvěrně známé z aplikací Microsoft Office.
Pásy karet: Soda PDF používá rozložení ovládacích prvků důvěrně známé z aplikací Microsoft Office.

Prostředí programu Soda PDF se podobá uživatelskému rozhraní aplikací z novějších verzí kancelářského balíku Microsoft Office s pásem karet. Jistě se v něm tedy snadno zorientujete, přestože mezi několika překlady v nabídce »Options | Language« nenajdete češtinu. Funkce jsou na pásu karet rozděleny logicky a přehledně.

PDF ve 3D: Efektní styl prohlížení PDF dokumentů zaujme především ve spojení s dotykovým displejem.
PDF ve 3D: Efektní styl prohlížení PDF dokumentů zaujme především ve spojení s dotykovým displejem.

Prohlížení PDF

Na kartě »View« najdete základní funkce pro prohlížení PDF dokumentů. V části »Modes« nechybí přepínání režimu kurzoru, dále následují tlačítka pro vyhledávání a navigaci mezi stránkami dokumentu. Běžné způsoby zobrazení obsahu PDF dokumentů doplňuje zajímavý 3D režim (aktivuje jej tlačítko »3D View«), ve kterém můžete efektně otáčet stránky dokumentů. Tato funkce má největší kouzlo ve spojení s celoobrazovkovým zobrazením PDF dokumentů a dotykovým ovládáním počítače. Téměř na konci pásu najdete ještě funkci »Snapshot«, kterou vytvoříte snímek libovolné části PDF dokumentu a uložíte je ve formě obrázku nebo třeba i nového PDF dokumentu.

Konverze PDF: Převod obsahu PDF souborů do běžných dokumentů s texty a obrázky pracuje překvapivě dobře.
Konverze PDF: Převod obsahu PDF souborů do běžných dokumentů s texty a obrázky pracuje překvapivě dobře.

Tvorba a konverze

Nástroje na vytváření nových PDF dokumentů a převod stávajících PDF souborů do jiných formátů najdete na kartě »Create & Convert«. Nové PDF soubory můžete vytvářet jako prázdné stránky »From Blank Page«, na základě několika připravených šablon (»From Template«), jako jsou například faktury či jednoduché formuláře, nebo ze souborů v různých jiných formátech (textové soubory, obrázky atd.). Pokud máte k počítači připojený skener, můžete pomocí funkce »From Scanner« vytvářet nové PDF dokumenty rovnou z naskenovaných papírových předloh.

Velmi zajímavou skupinu funkcí obsahuje oddíl »Convert«. Najdete zde nástroje na převod obsahu PDF dokumentů do souborů ve formátech DOC, XLS, HTML a TXT, se kterými pak budete moci pracovat i v jiných aplikacích, typicky ve Wordu nebo v Excelu. I s převodem složitějších dokumentů si přitom Soda PDF poradí velmi dobře, takže se jejich formát nerozpadne a lze s nimi dále pohodlně pracovat. Korektně jsou rozpoznány textové bloky i obrázky. Problémem nejsou ani případně chybějící fonty z PDF dokumentů, které Soda PDF jednoduše nahradí standardním písmem.

Nezapomeňme ani na funkci »Reduce File Size«, se kterou lze, především prostřednictvím komprese grafiky, zmenšit velikost PDF dokumentů. To se vám může velmi hodit například při odesílání rozsáhlých PDF dokumentů v příloze e-mailu.

Práce s textem: V programu Soda PDF můžete přímo upravovat text PDF dokumentů, překážkou ovšem mohou být chybějící fonty.
Práce s textem: V programu Soda PDF můžete přímo upravovat text PDF dokumentů, překážkou ovšem mohou být chybějící fonty.

Úprava obsahu

Další velkou výhodou programu Soda PDF oproti běžným prohlížečům PDF dokumentů jsou funkce na úpravu obsahu, dostupné na kartě »Edit & Insert«. Musíte jen počítat s tím, že ne všechny fonty používané v různých PDF dokumentech budete mít instalovány ve svém počítači, a proto nemusí být vždy snadné upravit textový obsah dokumentu tak, aby změna nebyla na první pohled patrná. Jinak ovšem můžete přesouvat i celé textové bloky či obrázky.

Kromě nástrojů na práci s textem nechybí ani možnost vkládání obrázků (»Images | Insert«) nebo internetových odkazů (»Links«). Funkce z oddílu »Pages« pak umí například přebarvit pozadí stránek dokumentů, měnit jejich pořadí, otáčet je nebo nepotřebné stránky z dokumentu odstranit.

Revize dokumentů

Na kartě »Review« se nachází nástroje na vkládání poznámek nebo zvýrazňování textů. Přijdou vám vhod, pokud nový dokument vytváříte společně s někým dalším. Velmi zajímavá je možnost vložit do dokumentu přílohu (volba »Attachments«), kterou může být například obrázek nebo třeba textový dokument.

Revize: V rámci revidování dokumentů lze vkládat poznámky, označovat text nebo vkládat přílohy.
Revize: V rámci revidování dokumentů lze vkládat poznámky, označovat text nebo vkládat přílohy.

Tvorba formulářů

Program Soda PDF ve verzi Standard je vybaven pouze základními funkcemi na vytváření jednoduchých formulářů nebo vyplňování PDF dokumentů, které již nějaké formuláře obsahují. Pro pokročilejší nástroje je třeba si pořídit některou z vyšších verzí aplikace. To samé platí i pro funkce na kartách »Secure & Sign« a »OCR«, které jsou rovněž vyhrazeny vyšším edicím programu Soda PDF.

Vyjmenovali jsme si jen nejdůležitější funkce plné verze programu Soda PDF 5 Standard, které se vám mohou hodit při každodenní práci s PDF dokumenty. Nezmínili jsme samozřejmosti jako je tisk nebo možnost úpravy popisu dokumentů a řadu dalších nástrojů, na které při používání aplikace Soda PDF jistě sami rychle přijdete.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání