Menu
CHIP Speedtest

Spb Mobile Shell 3.5.4

14.07.2010 07:24 | Redakce Chip
Spb Mobile Shell 3.5.4
O tom, že uživatelské rozhraní Microsoft dlouhá léta zanedbává, se všeobecně ví. Nikde to ale není vidět tolik, jako u Windows Mobile. Firma sice přidala pár „gest“, ale kvůli každé drobnosti musíte stále ještě vytahovat tužku.

O tom, že uživatelské rozhraní Microsoft dlouhá léta zanedbává, se všeobecně ví. Nikde to ale není vidět tolik, jako u Windows Mobile. Firma sice přidala pár „gest“, ale kvůli každé drobnosti musíte stále ještě vytahovat tužku. Naprostou ostudou jsou pak editace v kalendáři a stále malinkatá tlačítka OK a křížku ukončení aplikace. Tohle ovšem nezmění ani tak výborný program jako Spb Mobile Shell, který je vlastně jen nadstavbou dovolující podstatně rozumnější základní ovládání dotykovými gesty. Ani u něj se tak občas nevyhnete vytažení tužky. Jinak vás program zachraňuje kde může a nejlepší je, že si uživatelské rozhraní můžete prakticky po libosti upravit, což u Windows Mobile stále nejde (stačí se jen podívat, jak špatně je děláno přesouvání ikon programů po stlačení Start). Tohle je nejsilnější funkce nadstavby a už po instalaci bude váš „smart phone“ podstatně použitelnější. A což teprve až si vše upravíte k obrazu svému. Například si nadefinujete více pracovních ploch mezi kterými se pohybujete gesty, předěláte tlačítka zastupující jednotlivé programy a funkce (např. počasí) nebo si třeba vytáhnete – kvůli handsfree – na hlavní plochu zapnutí a vypnutí Bluetooth. Vše jde snadno, graficky nápaditě a hlavně logicky. Podstatně pohodlněji jde také regulovat podsvícení, upravit profily telefonu a díky konečně pořádné ikoně napájení lépe uvidíte, kolik máte „šťávy“. Na jedno velké mínus však narazíte u kalendáře, kde sice ovlivníte kolik řádek z něj se vám má na pracovní ploše zobrazit, ale jakmile vstoupíte do náhledu Spb zjistíte, že se nemůžete dostat dozadu, tedy například na včerejší den. Kvůli tomu se musíte vrátit do originální aplikace. To samé musíte učinit, pokud chcete v kontaktech vyhledávat podle firem a tohle by určitě chtělo urychleně odstranit.

Program zatím neřeší vytáčení neznámých čísel, protože nemá vlastní telefonní klávesnici. I tak vám ale nabídne podstatně pohodlnější práci s kontakty, včetně jejich vyhledávání k čemuž si vystačíte s bříškem prstu, nechybí ani převzetí filtrů z MS Outlook a výtečně jsou udělány i rychlé volby.

A ještě poznámka: lokalizovaný Spb Mobile Shell 3.5.4 jsem instaloval na Windows Mobile 6.5 a MDA Compact V.

Shrnutí: Oproti HTC Sense, který u MDA Compact V dostanete v ceně, je Spb Mobile Shell nesrovnatelně použitelnější a ovladatelnější. Sám ho mám nainstalován už skoro měsíc a nehodlám se ho zbavit.

Alternativa: Např. HTC Sense, či specializované programy.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání