Menu
CHIP Speedtest

Spotify zpřísňuje podmínky: proč se uživatelé musí více starat o svůj účet

17.09.2019 07:00 | Jiří Palyza
Spotify zpřísňuje podmínky: proč se uživatelé musí více starat o svůj účet

Uživatelé předplatného Spotify Premium Family obdrželi v posledních dnech do svých e-mailových schránek informaci o změně smluvních podmínek. Co je jejich obsahem?

Dosud bylo možné za 9 EUR měsíčně používat v rámci rodiny až šest účtů. Pro důkaz rodinné příslušnosti stačilo oznámení PSČ. S tím je spolu se změnou smluvních podmínek konec. Spotify bude nově ověřovat polohu uživatele přesněji pomocí GPS. Službu by v rámci rodinného předplatného měli používat pouze ti, kdo skutečně žijí pod jednou střechou. V budoucnu budou muset uživatelé čas od času potvrdit svou polohu pomocí GPS dotazu od Spotify.

Provozovatel tím chce eliminovat sdílení rodinných účtů i dalším uživatelům. Pokud někdo odmítne provést ověření prostřednictvím lokalizačního dotazu nebo zodpovědět jednoduše zapomene, hrozí podle provozovatele služby ztráta předplatného. Stejné opatření už bylo vyzkoušeno minulý rok, zřejmě ale bez úspěchu.

Zjišťování polohy pomocí GPS: v případě odmítnutí hrozí ztráta předplatného

spotify-inner

Použití předplatného Spotify Premium Family by mělo být vyhrazeno skutečně jen pro rodiny.

Změna smluvních podmínek vychází ze skutečnosti, že mnoho uživatelů v rámci rodinného předplatného sdílelo volné účty i známým vně rodiny. Zpřísnění má ale nelogičnosti. Jeho aplikace v praxi znamená, že např. děti, které studují v jiném městě nebo pracují v zahraničí, již nebudou mít na sdílení rodinného předplatného nárok.

Ještě v loňském roce měli uživatelé možnost sdílení polohy odmítnout. V té době to ale nebylo zahrnuto do podmínek užívání služby. Nově se ale uvádí, že kdo poruší inovovaná pravidla, hrozí mu ztráta předplatného. Jak by ale Spotify postupovalo ve zvláštních případech viz výše zatím není jasné.

Nových podmínek se obávají ochránci soukromí

Podle informací magazínu CNET největší obavy z nového opatření zatím mají ochránci spotřebitelů a soukromí uživatelů. Z hlediska získávání dat není jasné kdy a jak často budou vyžadována. V jednom z prohlášení však zástupci Spotify sdělili, že ověření polohy na základě dotazu by proběhlo pouze jednou a žádná data by se po provedení kontroly dlouhodobě neuchovávala.

Z pohledu Spotify jde o pochopitelný krok. Nicméně pro rodiny, které nežijí spolu na jednom místě, nepříjemný. Je ale fakt, že dosavadní podmínky pro uživatele mimo rodinu, kteří využívali rodinných účtů a nejlevnějšího rodinného předplatného (9 EUR za šest uživatelů), byly příliš jednoduché a netransparentní.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.


Komerční sdělení