Menu
CHIP Speedtest

Spy Emergency 9

09.10.2011 10:30 | Redakce Chip
Spy Emergency 9
Bezpečí před malwarem výměnou za minimální ukousnutí si ze systémových prostředků je asi základní požadavek na každý bezpečnostní sowftware, pokud nabídne i něco navíc, má slušnou šanci na úspěch.

Bezpečnostní software Spy Emergency 9 nabízí anti-malware, anti-spam a anti-trojan ochranu. K tomu má určenou spoustu štítů běžících a kontrolujících aktuální datové přenosy na pozadí v reálném čase. Kompletní kontrolu počítače si může uživatel naplánovat a nechat spouštět pravidelně. Velkou předností je dobrá kompatibilita s podobnými konkurenčními aplikacemi. Potěší také téměř nezaznamenatelný nárok na systémové prostředky hlavně co se procesoru a RAM paměti týče, jak při kompletních testech, tak při běžném aktivním stavu.

Na Chip DVD se nachází aplikace Spy Emergency 9, která nabízí anti-spyware, anti-malware a antispamovou ochranu. Po registraci bude funkční po dobu 180 dní. Roční licence vyjde na 600 Kč.

Stav: Přehled infikovaných a zkontrolovaných objektů stejně tak jako přístup ke kompletní kontrole systému je dostupný ze záložky Stav.
Stav: Přehled infikovaných a zkontrolovaných objektů stejně tak jako přístup ke kompletní kontrole systému je dostupný ze záložky Stav.

Hned po nainstalovaní není na škodu spustit jedno z vyhledávání. Buď rychlé, systémové, nebo chcete-li být opravdu důkladní tak podrobné hledání. Spusťte tedy program a klikněte v druhé záložce od shora »Hledání« na jeden z požadovaných typů – »Rychlé«, » Systémové« nebo »Podrobné«. Rychlé vyhledávání prozkoumá systémovou paměť, registry a cookies na výskyt malwaru. Systémové navíc přidá adresář Windows a podrobné prohledává v hloubkovém módu celý pevný disk. Alternativně je možné prohledávat systém na výskyt škůdců z první záložky »Stav«. Zde si vyberte buď standardní, nebo hloubkový typ. Hloubkový trvá déle, v některých případech však může nabídnout lepší výsledky. Mimoto máte po spuštění na výběr z toho, co se má prohledávat. Můžete zrušit kontrolu systémové paměti, registrů, cookies, systémového adresáře a samozřejmě také volíte pevné disky, které chcete prohledat. V nabídce najdete optickou mechaniku. Máte-li podezření, že s DVDčkem není něco v pořádku, pusťte na něj Spy Emergency.

Nalezení potížisté

Hledání: Aplikace nabízí několik druhů vyhledávání od těch rychlých povrchních až do hlubokých ale více časově náročných.
Hledání: Aplikace nabízí několik druhů vyhledávání od těch rychlých povrchních až do hlubokých ale více časově náročných.

Pokud jsou nalezeny nějaké škodlivé soubory, na obrazovce se objeví název infekce společně s ikonou pána v klobouku. Kliknutím na »Další« pod seznamem nalezených škůdců postoupíte do záložky odstranit, kde vás čeká rozhodnutí o osudu infikovaných souborů. Nejprve si rozklikněte ikonu plus, objeví se cesta vedoucí přímo k souboru, který byl označen jako škodlivý. Nachází-li se v aplikaci, kterou ani nevíte, že máte nainstalovanou, nebo ji nepotřebujete, neváhejte nakažený soubor odstranit i v případě, že je riziko malé. Pokud se jedná o aplikaci důležitou a riziko Spy Emergency označil jako střední či velké, zkuste soubory také odstranit. Nebudou odstraněni natrvalo, pouze však přesunuty do izolované Klece, kde nenapáchají žádné škody, a pokud by nastaly nějaké komplikace s aplikací, které příslušely odstraněné soubory, můžete je z klece obnovit.

Druhý způsob, jak vyřešit problém s nakaženými soubory, je nechat volbu na Spy Emergency a pouze potvrdit odstranění nebo ignorování. Aplikace si sama určí podle, které jsou nebezpečné a které nikoliv a podle toho k nim nastaví příslušnou akci. Vám pak stačí jen kliknout na »Odstranit« a je hotovo.

Nastavení

Pravidelná kontrola: V nastavení je záložka Spy Emergency, pod kterou se skrývá možnost plánování pravidelné kontroly celého počítače.
Pravidelná kontrola: V nastavení je záložka Spy Emergency, pod kterou se skrývá možnost plánování pravidelné kontroly celého počítače.

V záložce nastavení se nachází všechny přizpůsobitelné parametry. Určitě stojí za zaškrtnutí políčko s názvem »Zapnuté« u Plánování úlohy, které vám zajistí kompletní kontrolu počítače. Zvolte jen některý den (nebo i víc dní) v týdnu a čas, kdy se má automatická kontrola spouštět. Pod další položkou s názvem »Aktivní štíty« si klidně u všech zatrhněte políčko aktivní. Dole jsou ještě štíty prohlížečů, skrz něž se hlavně díky hromadě rozšíření do počítače mohou dostat spousty malwarů. Škoda, že chybí podpora pro stále populárnější Chrome. Používáte-li poštovního klienta, který ukládá poštu na lokálním pevném disku, podívejte se určitě do záložky Anti-Spam. Anti-spamová a anti-malwarová kontrola příchozích e-mailů je ve výchozím nastavení vypnutá, ale určitě není na škodu si ji zapnout. Klikněte tedy v nastavení na »Anti-Spam« a zaškrtněte box s názvem »Povolit anti-spam a malware ochranu e-mailů«. Pro pokročilé uživatele je zde k dispozici detailnější nastavení

Bezpečnostní štíty: V nabídce je spousta štítů, které mohou pracovat na pozadí a v reálném čase chránit počítač.
Bezpečnostní štíty: V nabídce je spousta štítů, které mohou pracovat na pozadí a v reálném čase chránit počítač.

vyhledávání pod položkou Engine, kde můžete například povolit různé úrovně heuristické detekce. 

Kompatibilita s konkurencí a svižný chod

Spy Emergency 9 je bezpečnostní software od slovenského vývojáře Netgate. Zvládá identifikovat spoustu havětí. Navíc nabízí u podobných softwarů poněkud nevšední kompatibilitu s mnoha jinými antiviry. Oficiálně na svých stránkách uvádí tyto: NOD32, Avast, BitDefender, Kaspersky, Avira, McAfee, DrWeb, Ad-Aware, Spybot Search & Destroy, Spyware Doctor, Spy Sweeper, CounterSpy. Spy Emergency 9 je bezesporu jedním z méně náročných bezpečnostních programů, nemusíte mít žádné obavy, že by vám zpomaloval PC. Minimální požadavky odpovídají standardnímu PC tak před 10 lety. Pro provoz by měl stačit procesor o frekvenci 400 MHz a 256 MB operační paměti RAM, ale to není až tak průkazné, důležité je, že mají

Tray ikona: Po kliknutí pravým tlačítkem na ikonu programu vedle hodin jsou nejdůležitější úkony dostupné hned z kontextové nabídky
Tray ikona: Po kliknutí pravým tlačítkem na ikonu programu vedle hodin jsou nejdůležitější úkony dostupné hned z kontextové nabídky

běžící testy na pozadí jen těžko zaznamenatelný vliv na výkon počítače.

Uveřejněno na Chip DVD 10/11.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání