Menu
CHIP Speedtest

Srovnávací test USB 3.0 flash disků, HDD a SSD

18.08.2013 14:00 | Redakce Chip
Srovnávací test USB 3.0 flash disků, HDD a SSD
Úložiště s rozhraním USB 3.0 dokážou přenášet rychlostí blesku i velké objemy dat. Otestovali jsme šedesát zařízení různých kategorií a poradíme vám, která se pro vaše potřeby hodí nejlépe.

 

 

 

USB 3.0 není jediným superrychlým standardem pro přenos dat. Funguje ale na všech platformách a je levnější a spolehlivější než Thunderbolt nebo FireWire.

Kopírování velkého objemu dat po starším rozhraní USB 2.0 vyžadovalo notnou dávku trpělivosti. Při přenosu deseti filmů ve vysokém rozlišení na starší disk s USB 2.0 jsme museli čekat téměř hodinu. Moderní datová úložiště s rozhraním USB 3.0 mají propustnost 5 Gb/s a jsou tak teoreticky desetkrát rychlejší než USB 2.0. V praxi pak trvá přenos 80 GB filmů na dobrý disk pouze osm minut. Kromě rychlosti nabízí rozhraní USB 3.0 i vyšší napájecí proud, díky kterému spolehlivě pracuje se všemi přenosnými disky.

Datová úložiště s rozhraním USB 3.0 jsou dostupná v různých velikostech a formátech, od nejmenších flash disků přes externí krabičky s 2,5“ SSD či HDD diskem až po stolní 3,5“ disky s kapacitou až 4 TB. Velikost a provedení datového úložiště mají vliv i na jeho přenosovou rychlost. Zatímco u kapesních flash disků trvá zaplnění nejpomalejšího 16GB modelu celých 14 minut, ten nejrychlejší 16GB flash disk jsme dokázali naplnit za pouhé dvě minuty.

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 9/2013 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, který vychází 23. srpna 2013.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání