Menu
CHIP Speedtest

Standardní otevírání neznámých typů souborů v editoru

25.05.2013 16:45 | Redakce Chip
Standardní otevírání neznámých typů souborů v editoru
Po kliknutí na soubor neznámého typu se Windows obvykle zeptají, ve kterém programu mají tento soubor otevřít. Stačí pak ukvapené kliknutí, a hned dojde k nesprávnému přiřazení, nebo dokonce ke spuštění nebezpečného souboru.

Zásahem do systémového registru můžete nařídit, aby se pod Windows neznámé souborové typy nejprve otevíraly v nějakém editoru. Později můžete prostřednictvím kontextového příkazu »Otevřít v programu« zvolit odpovídající program a prohlásit jej za standardní aplikaci pro daný typ souboru. Ve Vistě a Windows 7 musíte při vyvolávání místní nabídky stisknout klávesu [Shift], aby se příkaz provedl.

Pod XP aktivujte v nabídce Start příkaz »Spustit«, zadejte »regedit« a stiskněte [Enter]. Ve Vistě se příkaz zadává přímo do hledacího pole v nabídce Start. Eventuální ověřovací dotaz Řízení uživatelských účtů potvrďte a v editoru registru navigujte na klíč »HKEY_CLASSES_ROOTUnknownshellopenascommand«. Pro úpravu teď v pravé části okna dvojitě klikněte na řetězec »(Výchozí)«. Systémové volání výběrového dialogu nahraďte voláním vhodného editoru, například

C:Windows otepad.exe %1

V každém případě zadávejte kompletní cestu k programovému souboru a na konci příkazového řádku nezapomeňte uvést argument »%1«, aby se editoru předával příslušný soubor. Důležité: Mezi názvem programu a argumentem musí být mezera. Nakonec klikněte na »OK« a editor registru ukončete.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání