Menu
CHIP Speedtest

Staňte se Ajťákem! Hodíte se pro práci v IT?

29.03.2012 06:31 | Redakce Chip
Jack Wallen, IT specialista a vášnivý propagátor open-source softwaru, uvažuje ve svém příspěvku na serveru TechRepublic o osobnostních charakteristikách, nezbytných pro úspěšnou práci v oboru IT.
Práce v IT je velmi náročná a, stejně jako v ostatních oborech, není určená pro každého. Jak ale poznáte, že zaměstnání v IT oddělení není nic pro vás?.

1. Nemáte dost trpělivosti

Trpělivost je jednou ze zcela nepostradatelných vlastností při práci v IT. Problémy nastávají velmi často a jejich vyřešení bývá značně časově náročné. Bez dostatečné dávky trpělivosti to buďto vzdáte, vytrháte si všechny vlasy, nebo se prostě zblázníte. Vaši trpělivost budou navíc často pokoušet i koncoví uživatelé IT. Pokud na to nemáte nervy, prostě se práci v IT vyhněte.

2. Nechcete se dále vzdělávat

IT je neustále se vyvíjející obor, a pokud netoužíte po dalším vzdělávání, nebudete schopni s tímto vývojem držet krok. Není důležité, jakým způsobem se budete dále vzdělávat, musíte si ovšem uvědomit, že bez vašeho trvalého rozvoje nemá práce v IT smysl.

3. Chcete pevnou pracovní dobu

Technologie se neřídí podle pracovní doby – servery mohou spadnout kdykoli, ovšem firma se zastavit nesmí. Nezbyde vám tedy, než vstávat uprostřed noci, pracovat přesčas a třeba i o víkendu. Pokud nechcete, aby vám práce zasahovala do vašeho soukromého života, zvolte si jiný obor.

4. Nepracujete rádi s lidmi

Všichni IT profesionálové by si měli uvědomit, že nepracují jen se stroji, ale v konečném důsledku vždy s lidmi – koncovými uživateli technologií. Pokud tedy nechcete pracovat a komunikovat s dalšími lidmi, kteří vaší práci velmi často vůbec nerozumí, IT pro vás není ta správná volba.

5. Rychle se vzdáváte

Jestli vám nevadí odejít od nevyřešeného problému, jen těžko můžete pracovat v IT. Samozřejmě se může stát, že nebudete schopni vše opravit a vyřešit sami, i tak si ovšem musíte poradit – třeba výměnou rozbitého zařízení nebo najmutím dalšího specialisty.

6. Snadno podléháte frustraci

IT je obor, který dokáže frustrovat i velmi vyrovnané jedince. Pokud jste ovšem k frustraci náchylní, strávíte často většinu pracovního dne se zvýšeným krevním tlakem.

7. Nezvládnete dělat více věcí současně

V IT je zcela běžné řešit více věcí zároveň. Pokud takový multitasking nezvládáte, sice to automaticky neznamená neúspěch, ovšem ti kteří to umí mají jasnou výhodu.

8. Chcete stoupat v kariérním žebříčku

V IT oddělení bývá pro kariérní postup jen velmi omezený prostor. Samozřejmě, že i IT oddělení mají svou hierarchii, a můžete to třeba dotáhnout až na ředitele pro IT. Pokud ale sníte o funkci generálního ředitele, zkuste jiný obor.

9. Nesnášíte technologie

I když milujete technické hračky, nemusí pro vás být práce se servery, počítači, routery a další technikou splněním snu. Pokud nejste opravdový nadšenec do technologií, nezkracujte si zbytečně život a práci v IT se zdaleka vyhněte.

10. Vypínáte si na noci telefon

Mnoho IT profesionálů je na telefonu prakticky nonstop a jejich život se točí pouze okolo technologií, které spravují. Starostí o chod vaší sítě se nezbavíte nikdy – ať už právě spíte, slavíte s rodinou nebo se vám narodilo první dítě. Jestli při odchodu z práce vypínáte telefon, nebo mimo pracovní dobu neodpovídáte na pracovní telefonáty, není kariéra v IT nic pro vás.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání