Menu
CHIP Speedtest

Stavíme počítač velký jako kreditní karta

09.01.2013 18:55 | Redakce Chip
Stavíme počítač velký jako kreditní karta
Je malý jako kreditní karta a nabízí vyšší výkon než iPhone. Za 1 200 korun nabízí minipočítač Raspberry Pi neuvěřitelné možnosti využití.

 

 

 

Pokud bychom měli hodnotit počítače podle výkonu na kubický centimetr, nacházel by se Raspberry Pi daleko před ostatními. Na základní desce o rozměrech osm krát pět centimetrů se nachází 700MHz procesor ARM a 256 MB RAM. Raspberry Pi pracuje se speciálně upravenou verzí operačního systému Linux, jejíž grafické uživatelské prostředí LXDE-Desktop vypadá skoro jako Windows. Počítač je vhodný i pro provoz graficky náročných aplikací a her i pro přehrávání videa v plném HD rozlišení. Jeho ARM procesor je totiž vybaven výkonným grafickým GPU Broadcom VideoCore, který nabízí víc než dostatek výkonu pro plynulé přehrávání videa i hraní her. Nemáme bohužel informace o tom, že by se u nás oficiálně prodával, ale lze jej bez problému koupit nebo vydražit na internetu.

Operační systém načítaný z SD karty

Protože pevný disk nebo dokonce DVD mechanika jsou větší než samotný Raspberry Pi, neobsahuje tento počítač žádné běžné datové úložiště, kromě paměťové SD karty, ze které bootuje operační systém a která zároveň slouží i pro ukládání uživatelských dat. Větší objemy dat lze ukládat do síťového nebo on-line úložiště nebo na externí disk připojený prostřednictvím USB rozbočovače. Budete-li chtít používat Raspberry Pi výhradně jako mediální centrum, použijte místo normálního operačního systému softwarový balíček Raspbmc (na našem DVD), který je v podstatě linuxovou verzí Xbox Mediacentra.

V našem článku vás provedeme nastavením operačního systému a ukážeme vám, jak správně nastavit běžný operační systém tohoto minipočítače, ale i jak proměnit Raspberry Pi v mediální centrum ovladatelné prostřednictvím smartphonu.

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 2/2013 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání