Menu
CHIP Speedtest

Steve Jobs by se nejspíš nestačil divit…

24.11.2011 14:26 | Redakce Chip
Steve Jobs by se nejspíš nestačil divit…
Kniha STEVE JOBS od Waltera Isaacsona přitáhla i v českém překladu nemalou mediální pozornost. V elektronické verzi byla vydána dokonce ještě před svou papírovou premiérou, obratem se ale objevila na warezových serverech, tedy volně ke stažení.

Snahu vydavatelů publikovat knihy nejen v elektronické podobě, ale také ve formátech bez zabezpečení (jako Adobe DRM a dalších), určitě mnozí čtenáři ocení. Zvláště, pokud využívají čteček, které podporu pro danou ochranu nemají. Ač jde o vstřícný krok, je otázkou, zda je tato cesta v Čechách udržitelná i z pohledu ekonomického či autorského. Smutným příkladem může být třeba čerstvý životopis Steva Jobse.

Kniha STEVE JOBS od Waltera Isaacsona přitáhla i v českém překladu nemalou mediální pozornost. V elektronické verzi byla vydána dokonce ještě před svou papírovou premiérou, obratem se ale objevila na warezových serverech, tedy volně ke stažení. Jen díky této knize, která v elektronické podobě stojí 350 korun, musel vydavatel přijít během pár dnů o nemalou částku – odhadem třeba i v řádu půl milionu korun. O porušení práv autora ani nemluvě.

Bylo by ideální, kdyby se u nás elektronické knihy mohly prodávat bez zabezpečení. Zatím se to ale jeví jako ekonomická sebevražda pro vydavatele. Samotná příprava knihy, včetně zakoupení práv či překladu, je totiž nákladnější, než by se mnohým zaníceným diskutérům na fórech mohlo zdát. A nakonec na tom neprodělá jen vydavatel, ale hlavně slušní zákazníci, kteří by si knihu normálně koupili. Kvůli těm nepoctivým totiž mnohé další atraktivní tituly ani elektronicky nevyjdou.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání