Menu
CHIP Speedtest

Steve Jobs už Apple nepovede

25.08.2011 11:24 | Redakce Chip
Steve Jobs už Apple nepovede
Steve Jobs se vzdal funkce CEO.

Steve Jobs se včera vzdal funkce CEO Applu otevřeným dopisem představenstvu. Za svého nástupce doporučil Tima Cooka, dosavadního COO.
 
Steve píše, že nastal den, kdy již nemůže dále plnit povinnosti a očekávání, které z funkce CEO vyplývají. Steve požádal, aby mohl zůstat v Applu jako předseda představenstva, a jako zaměstnanec Applu. Dokud bude Steve moci, bude Applu nápomocen svými názory a podněty.

Představenstvo Stevovi ve všem naprosto vyhovělo. Zvolilo ho za předsedu a Tima Cooka jmenovalo do funkce CEO, a rovněž za člena představenstva.

Tim Cook přišel do Applu v roce 1998, v době, kdy se Apple sbíral z nejhoršího. Okolí mu říkalo, že je hloupost opustit Compaq — nehdy největšího světového výrobce osobních počítačů — a nastoupit do Applu, o němž se věřilo, že jej čeká už jen zánik. Během několika minut pohovoru se Stevem však Tim prý věděl, že učinil dobře.

Tim Cook sice není a nemůže být druhým Stevem Jobsem. Přesto bude CEO výjimečným a neobvyklým. Je to člověk skromný a rozvážný, ochotný upřímně naslouchat komukoli i věnovat čas promyšlené odpovědi. Má prý velice dobrý přehled o oboru a neobyčejnou intuici. Sám sice nenahradí tvůrčího ducha Steva, je‑li však pravda, že za výrobky Applu je hlavně práce bezpočtu návrhářů a inženýru, které na veřejnosti neznáme, pak schopnost naslouchat jim a neomylně je vést by měla postačit k tomu, aby si Apple ještě po léta udržel své výsadní postavení.

Za mnohými strategickými rozhodnutími v oblasti výroby i distribuce, z nichž Applu plynou zásadní konkurenční výhody, ostatními takřka nepřekonatelné, ostatně možná stál Tim Cook už jako COO.

Akciové trhy jsou po oznámení přesto neklidné a akcie Applu ztratily několik procent. V následujících dnech však přece jen lze čekat spíše opatrné zklidnění než pád. Očekávání se pak napře na zářijové uvedení iPhonu 5, a brzy nato na další čtvrtletní výsledky. Bude‑li výkon Applu nadále bezchybný, investoři by mohli uvěřit v Tima Cooka.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání