Menu
CHIP Speedtest

SuperMUC - 4. nejrychlejší počítač na světě

08.10.2012 13:55 | Redakce Chip
SuperMUC - 4. nejrychlejší počítač na světě
Nejrychlejší evropský superpočítač byl zprovozněn v červenci nedaleko německého Mnichova. Má výkon 3 petaflopsy a byl u něho použit unikátní systém chlazení horkou vodou.

Tento superpočítač je pro vědce skutečným lákadlem v oblasti vysoce výkonných počítačových systémů – alespoň mimo USA a Japonsko. SuperMUC má totiž výkon tří biliard výpočetních operací za sekundu, tedy tři petaflopsy. Pro srovnání: Takový výpočetní výkon odpovídá situaci, kdy miliarda lidí s kalkulačkou provádí milion výpočtů za sekundu.

Počítačový systém IBM není svým výkonem jen evropským šampionem, ale i celosvětově patří mezi špičku (obsadil čtvrté místo). V systému pracuje celkem 155 000 procesorových jader, umístěných v téměř dva metry vysokých černých skříních, které jsou vzájemně propojeny prostřednictvím kilometry dlouhých kabelů. Operační paměť superpočítače má kapacitu 324 terabajtů a celková disková kapacita je 12 petabajtů (1015 bajtů). U disků je použit paralelní souborový systém IBM General Parallel File System (GPFS). Archiv počítače SuperMUC má pak dalších 30 petabajtů.

Superpočítač SuperMUC není ale zajímavý jen svým výkonem, nýbrž i svou energetickou efektivitou. Pro chlazení se totiž používá energeticky úsporný inovativní systém chlazení horkou vodou, která se používá k vytápění.

Podrobnosti o tomto unikátním počítači naleznete v Chipu 11/2012.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání