Menu
CHIP Speedtest

System Cleaner 6.74

14.05.2013 22:00 | Redakce Chip
System Cleaner 6.74
Uveřejněno na Chip DVD 06/13.

 

S plnou verzí programu System Cleaner 6.74 z Chip DVD můžete nejen pravidelně mazat nepotřebné soubory a opravovat poškozené záznamy v registru Windows – záběr funkcí této snadno ovladatelné aplikace je ještě mnohem širší. Program umí například optimalizovat nastavení operačního systému pro vyšší zabezpečení nebo rychlejší práci s internetem a zvládne také zrychlit spouštění počítače. Všechny čisticí a optimalizační funkce lze navíc nastavit na automatické provádění v pravidelných intervalech. Z dalších funkcí programu System Cleaner pak jmenujme ještě například optimalizaci ukládání dat na disky typu SSD, vyhledávání duplicitních souborů nebo spolehlivou likvidaci dat jejich opakovaným přepsáním.

Na Chip DVD je připravena plná verze programu System Cleaner 6.74, k jejímuž použití vám stačí prostřednictvím jednoduché registrace na internetu získat heslo k rozbalení instalačního balíčku. Pak už můžete program používat bez časových nebo funkčních omezení. Nejnovější verze programu System Cleaner 7 obsahuje například řadu doporučení jak optimalizovat výkon vašeho počítače, funkci ActiveBoost, která optimalizuje výkon na pozadí operačního systému, nebo vylepšený čistič registru Windows.

Kontrola počítače: Tlačítkem »Scan Now« spustíte analýzu obsahu počítače, která najde především chyby v registru a zbytečné soubory.
Kontrola počítače: Tlačítkem »Scan Now« spustíte analýzu obsahu počítače, která najde především chyby v registru a zbytečné soubory.

System Cleaner je přehledný nástroj na pravidelné čištění počítače, který pracuje do značné míry samostatně. Obsahuje ovšem i řadu dalších specializovaných funkcí.

Na výchozí záložce »Scan & Repair« najdete velké tlačítko »Scan Now«, kterým spustíte kontrolu počítače. System Cleaner bude ve výchozím nastavení hledat chyby v registru Windows, nepotřebné soubory, chyby na pevném disku nebo nesprávná nastavení zabezpečení či připojení k internetu.

Kontrola obsahu počítače trvá jen několik minut a jejím výsledkem je přehled nalezených problémů. Pomocí volby »Show Details« si můžete nechat zobrazit podrobný popis nalezených chyb nebo zbytečných souborů, pravděpodobně ale spíše použijete tlačítko »Repair Selected«, kterým zahájíte automatickou opravu zjištěných problémů. System Cleaner před odstraněním nepotřebných položek registru a dalšími úpravami vždy automaticky vytvoří zálohu, takže můžete program celkem bez obav používat, i když nevíte úplně přesně, jaký obsah se System Cleaner chystá zlikvidovat.

Odhalené problémy: System Cleaner automaticky opraví nalezené problémy, předtím ještě vytvoří zálohu.
Odhalené problémy: System Cleaner automaticky opraví nalezené problémy, předtím ještě vytvoří zálohu.

Automatické funkce

Spouštět kontrolu a čištění počítače ručně je samozřejmě otravné, navíc se na pravidelnou údržbu snadno zapomíná. Proto se vám budou hodit funkce na záložce »Automatic Maintenance« na automatické čištění počítače.

Automatické čištění především spusťte volbou »Turn on« a pak případně upravte další nastavení. K dispozici máte aktivaci jednotlivých funkcí, jako je například automatická oprava chyb v registru nebo na pevném disku, defragmentace dat nebo třeba oprava nefunkčních zástupců. Ve výchozím nastavení jsou všechny tyto předvolby aktivovány, společně s návrhem intervalu, ve kterém budou operace automatické údržby prováděny. Kliknutím na předvolbu »Daily« nebo »Weekly« otevřete okno, kde můžete upravit periodicitu kontrol a také nastavit přesný čas, kdy bude automatická operace zahájena.

Automatická optimalizace: Všechny hlavní funkce programu System Cleaner lze spouštět automaticky v nastaveném intervalu.
Automatická optimalizace: Všechny hlavní funkce programu System Cleaner lze spouštět automaticky v nastaveném intervalu.

Globální nastavení automaticky prováděných operací vyvoláte pomocí volby »Show settings«. Najdete zde především předvolbu »Run automatic maintenance only when the system is idle«, která zajišťuje, že vás automatické čištění a optimalizace nebude rušit – System Cleaner spustí údržbu ve chvíli, kdy s počítačem nebudete pracovat. Rozmyslete si případnou deaktivaci následující předvolby, která říká, že pokud se během jednoho týdne po plánovaném spuštění automatické operace nenaskytne dostatečně dlouhý interval, kdy by mohl System Cleaner provést naplánovanou údržbu, bude tato operace spuštěna i přesto, že s počítačem právě pracujete.

Časový plán a další nastavení automatického čištění a optimalizace počítače jsou ve výchozím stavu v programu System Cleaner zvoleny celkem rozumně, není tedy nutné tyto předvolby měnit.

Doplňkové nástroje: Dvě desítky nástrojů programu System Cleaner se vám mohou hodit při každodenní práci s počítačem.
Doplňkové nástroje: Dvě desítky nástrojů programu System Cleaner se vám mohou hodit při každodenní práci s počítačem.

Sada nástrojů

Plná verze programu System Cleaner má ještě celou řadu funkcí, použitelných při každodenní práci s počítačem. Najdete je na záložce »Utilities«.

Pod nabídkou »Disk Maintenance« jsou tlačítka pro puštění nástrojů na vyčištění, defragmentaci a opravu chyb na pevném disku. Funkce z »Free Up Space« vám pomohu například najít duplicitní soubory a s nástroji z nabídky »Software Control« zkrotíte automaticky spouštěné programy nebo odinstalujete již nepoužívané aplikace. Dále jsou zajímavé i funkce z nabídky »System Optimization«, použitelné například pro optimalizaci výkonu disků typu SSD, úpravu nastavení internetového připojení nebo defragmentaci obsahu operační paměti. Pro správu registru operačního systému Windows slouží nástroje z nabídky »Registry Maintenance« na opravu poškozených záznamů a defragmentaci celého obsahu registru. Funkce »Shred files« a »Wipe disks« slouží k bezpečné likvidaci nepotřebných souborů i k bezpečnému přemazání celých disků, předtím než je vyřadíte nebo prodáte. Zajímavá je ještě funkce »USB vaccination«, která zabrání virové infekci počítače z nakažených USB flash disků.

Likvidace dat: Soubory, které System Cleaner maže, mohou být bezpečně zlikvidovány opakovaným přepisem.
Likvidace dat: Soubory, které System Cleaner maže, mohou být bezpečně zlikvidovány opakovaným přepisem.

Užitečná nastavení

Několik užitečných funkcí programu System Cleaner najdete i v nabídce nastavení, dostupné pod volbou »Settings«. Pod nabídkou »General« si můžete například nastavit automatické spouštění programu System Cleaner se startem Windows. Nabídka »Security« pak skrývá důležitou funkci na spolehlivou likvidaci souborů, které v rámci čištění System Cleaner smaže, prostřednictvím jejich opakovaného přepsání (»Securely delete files using the following Data Destruction Algoritm«). V nabídce »Rescue Protection« si pak můžete sami zvolit, které z nástrojů programu System Cleaner budou před svým použitím automaticky vytvářet zálohy, jaký bude maximální počet takových záloh a po jaké době se budou mazat. Sami si můžete také nastavit, kam se budou záložní data ukládat.

Zálohy pak najdete pod volbou »Restore« v hlavním okně programu System Cleaner, společně s popisem, jaká data obsahují a kdy byly vytvořeny.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání